Stanfour – Better of alone.mp3

 Historie ras

© Mount Olympus Photography / flickr

Pochodzenie tej rasy nie jest pewne, istnieje jednak legenda, która mówi, że cotony pojawiły się na Madagaskarze około roku 1500 n.e. Wówczas rozbił się statek, a jedynymi ocalałymi pasażerami były dwa małe, białe psy. Udało im się dopłynąć do leżącego na południu wyspy miasta Tuléar i podobno bardzo szybko się tak zadomowiły. Jest to jednak tylko legenda! W tamtych czasach w Oceanie Indyjskim aż się roiło od rekinów i nie sądzę, żeby pozostały ślepe na małe, białe kulki.

Inna legenda mówi, że cotony przybyły na Madagaskar jako gatunek biszona wraz z kupcami europejskimi. Zaś z Madagaskaru wybyły jako kolejny artykuł handlowy. Ostatnia legenda głosi zaś, że coton był psem kapitana Diego Diase i pojawił się na Madagaskarze, gdy ten odkrył wyspę. Nie wiadomo jednak, ile w tych legendach jest prawdy, pewne jednak jest to, że pozbawione kontaktu z innymi psami w swoim typie rozwinęły się, tworząc własną odmianę.

© Bettina Dam / flickr

Z Madagaskaru przedostały się do Francji, jako zupełnie nowa rasa. Pewne jest, że coton jest bardzo blisko spokrewniony z biszonami znad Morza Śródziemnego. Uważa się, że długą, jedwabistą sierść zawdzięcza maltańczykom, a ubarwienie u niektórych psów to skutek dodania krwi papillona. Przez FCI zostały uznane w 1971 roku.

Nazwa wzięła się stąd, że sierśc psów jest miękka niczym kwiat bawełny, to człon „Coton”. Człon „de Tuléar” pochodzi od miejscowości, w której się pojawiły po raz pierwszy.

© Załoga Chartykasa