Vlad B – Hila.mp3

 Choroby

Nazwy: Leptospiroza, choroba Sttutgradzka, choroba Weila.

Jest to zakaźna choroba wywoływana przez bakterie z rodziny Leptospira. Może mieć ona przebieg bezobjawowy, ostry lub też nadostry. U psów nieszczepionych i osłabionych śmiertelnośc wynosi około 30%. Choroba ta może być niebezpieczna także dla ludzi!Źródłem zakażenia są zwierzęta zakażone, ale u których nie widać objawów choroby – najgroźniejsze z ich są gryzonie i zwierzęta meszkające w lesie. Bakterie osadzają się w nerkach i są wydalane razem z moczem zwierzęcia. Najczęśniej można się też na nie natknąć w stojącej wodzie – bagna, kałuże, wolno płynące rzeki, w których ich żywotność jest bardzo wysoka i długa. Zwierzę może się zarazić poprzez uszkodzoną skórę, chociażby na łapach albo błony śluzowe w jamie ustnej czy nosowej.

Najczęściej spotykane objawy to

  • brak apetytu.
  • gorączka.
  • ogólnie osłabienie.
  • ostre zapalenie żołądka i jelit, zapalenie nerek, zapalenie mięśni.
  • biegunka.

Może ona przybierać trzy postacie:

  • jelitowo-żołądkową. Znana też jako postać żółtaczkowa. Charakterystyczne objawy to wysoka, ale krótkotrwała gorączka, apatia, wymioty i biegunka, często z krwią, przekrwione spojówki, drżenie mięśni, brązowy język, żółtaczka, sztywność kończyn, ciemnożółty lub pomarańczowy mocz. Część zwierząt wraca po tej postaci do zdrowia, jednakże nie wszystkie przeżywają. Śmierć może nastąpić po kilku dniach.
  • nerkowa. Znana też jako podostra. Charakteryzuje się zapaleniem nerek, nieprzyjemnym zapachem z pyska, szklistym kałem, wymiotami z krwią, martwicą końca języka. Śmiertelność zależy od opieki, im lepsza, tym większe prawdopodobieństwo, że pies przeżyje, jednakże potem bardzo długo dochodzi do siebie.
  • posocznicowa. Znana też jako nadostra. Charakterystyczne objawy to wysoka gorączka, bardzo silne osłabienie, wymioty, duszność, krwawienie dziąseł, uszkodzenie serca. Śmiertelność w tym przypadku jest bardzo wysoka, śmierć następuje po kilku godzinach.

Leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Im wcześniej wykryta, tym większe szanse na odratowanie zwierzęcia. Najczęściej podaje się antybiotyki, takie jak na przykład penicylina. Jeśli z kolei doszło do uszkodzenia nerek, niezbędne będą dializy.

W przypadku zapobiegania, jedyną metodą są szczepienia ochronne.

© Załoga Chartykasa