Jess Moskaluke ft Eppic – The Storm before the calm.mp3

 Dzikie psowate


© voroshev.com

Cerber był mitologicznym trzygłowym psem, strzegącym wrót do krainy zmarłych. Według „Słownika Encyklopedycznego”, Cerber miał na grzbiecie zjeżone głowy węży, zamiast ogona – węża. Był jednym z trzech potworów strzegących Hades. Bronił wstępu przed żywymi, który byli rozszarpywani, jeśli tylko znaleźli się w zasięgu jednej z jego głów, zmarli zaś drżeli przed nim.

Uchodzi za syna Echidne (w połowie młoda kobieta, w połowie wąż) i Tyfona (są dwie wersje: albo latający stugłowy smok; albo ogromny pół człowiek, pół zwierzę). Jego rodzeństwo to potworny Ortos (dwugłowy pies). hydra lernejska oraz lew nemejski (wszyscy byli na liście prac Heraklesa). Choć twardo bronił wstępu do hadesu, zdarzyło się jednak, że niektórzy się tam przedostali, między innymi Orfeusz (udobruchał go śpiewem i grą na lirze), Sybilla, znana też jako Psyche podarowała mu ciastko z miodem i makiem. Według późniejszych tradycji do trumien chowano placek z miodem, aby udobruchać Cerbera.

© pl.gdefon.com

Ujarzmienie i wyprowadzenie Cerbera było ostatnią, dwunastą pracą Heraklesa. Herakles był też trzecią żywą osobą, której udało się odwiedzić zaświaty i wyjść z tego żywym. Gdy tylko wyprowadził Cerbera, wypuścił go, a sam udał się na Olimp. Cerber często widywany był w rzeźbie antycznym i malowany na wazach. Także współcześnie motyw Cerbera jest widywany, między innymi w światowym bestsellerze J.K Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, kiedy to Cerber bronił dostępu do tytułowego kamienia.

© Załoga Chartykasa