Edward Maya ft Vika Jigulina – Stereo Love.mp3

 IX grupa FCI

FCI 196/IX.1  |  Włochy

Mała, biała kulka, wyglądająca jakby walnął w nią piorun i wciąg chętna do zabawy – tak w skrócie można określić bolończyka. Nie znając rasy, łatwo można go pomylić z innym biszonowatym – bichon frise, posiadającym, podobnie jak bolończyk, długi i sztywny, ale jednocześnie miękki w dotyku włos. Ze względu na ten charakterystyczny, kłębuszkowaty i uroczy wygląd, były ulubieńcami bogatych włoskich dam, a przez to kosztowny i trudny do zdobycia.

© sione.deviantart.com

Ciekawe jest to, że bolończyk został stworzony jako pies do towarzystwa i pozostał nim aż do dziś. Nigdy nie wymagano od niego wcielania się w inne role, poza pięknym wyglądem i sprawianiu radości swoim opiekunom. pomógł mu w tym charakter, wręcz idealny do tej roli. Bolończyka można bowiem opisać takimi słowami, jak wesoły, spokojny, serdeczny wobec człowieka, inteligentny, spostrzegawczy, wrażliwy i elegancki. Ale ma jeden, dość duży minus – bywa nieposłuszny, może się w ogóle nie słuchać i sprawiać wrażenie rozbrykanego, ale to i tak część jego naturalnego uroku. Zwłaszcza szczenięta tej rasy są strasznie rozbrykane i skore do zabaw.

Co więcej, jest to idealny pies rodzinny, doskonale nadaje się jako towarzysz dla osoby w każdym wieku. Wydaje się być zaślepiony w właściciela, stale szuka sposobności, by być koło niego, co może sprawić problem tym, którzy lubię mieć czasami chwile dla siebie. Co ciekawe, najczęściej całym sercem oddany jest pani domu, chociaż resztę rodziny kocha równie mocno. Ale uwaga!, niech nikogo nie zmyli ten uroczy wygląd, bo jednak bolończyk to całkiem spora dawka energii, która może niejednego zaskoczyć. Również może zaskoczyć fakt, że bolończyk… nie należy do szczekliwych.

© royalcanin.ca

Problemem może się jednak okazać fakt, że bolończyk nie znosi przebywać z dala od właściciela, bardzo źle znosi jakiekolwiek rozłąki, nawet te krótkie. Dlatego, jeśli planujemy jakikolwiek wyjazd, musimy wziąć pod uwagę, że pojedzie z nami. Chyba, że zapewnimy my stałe towarzystwo kogoś, kogo zna i lubi, ale to nie zmieni faktu, że będzie za nami bardzo tęsknił.

Pies ten idealnie nadaje się dla ludzi, którzy są łagodni i wrażliwi, mają wiele czasu oraz cierpliwości i który… nie boi się okazywać uczuć swojemu psu. Dlatego w roli właściciela dla bolończyka raczej widzi się panie, gdyż to one nie boją się wyjść z mała kuleczką na smyczy i mają mniejsze opory przed braniem psa na ręce. Co więcej, nie jest aż tak wymagający w pielęgnacji, jak inne biszony, a do tego dość odporny. Trzeba jednak pamiętać, aby porządnie go wychować, inaczej w mig okręci nas sobie wokół ogona i wykorzysta wszystkie nasze słabości. Nadadzą się też dla osoby starszej, która nie jest już tak ruchliwa, ale na tyle, by móc zając się psem.

© royalcanin.ca

Co więcej, tego psa nie można traktować surowo, karcić przesadnie i krzyczeć, jest zbyt wrażliwy i może się to mocno odbić na wychowaniu. Zamiast mu pomóc, zaszkodzimy i sprawimy, że stanie się strachliwy. Nie wolno też spełniać wszystkich jego zachcianek. Może i jest słodką kuleczką, ale musi znać swoje miejsce. Warto za to wiedzieć, że jest przywiązany do znanych sobie miejsc, nie bardzo lubi zmiany, za to dobrze znosi zabieg pielęgnacyjne, a nawet można odnieść wrażenie, że je lubi. Dogaduje się z innymi psami, także zwierzętami i nie boi się nawet tych największych.

Nazwy: bolończyk, bolognese, bichon bolognais, Bologneser, the Bolognese Toy Dog, the Bologneser, Bolo, the Botoli, the Bottolo.
Przeznaczenie pierwotne: pies do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 2,5-4 kg, 25-30 cm.
Długość życia: około 12 lat.
Umaszczenie:  czysto białe, dopuszczalny kremowy nalot na uszach.
© Załoga Chartykasa