Chris Brown ft Pitbull – Where do we go from here.mp3

 Dzikie psowate


© Okami-Rain.deviantart.com

Japonia, kraj kwitnącej wiśni, jest jednym z najbardziej niepowtarzalnych miejsc na świecie. Kultura japońska, to nie tylko haiku, bonsai, ikebana czy chociażby słynne origami. To także świat pełen magii, piękna i tajemnic. Dziś mam zamiar przedstawić Wam, jak Japończycy widzą psowate. Niestety, udało mi się wyszukać tylko dwa, nie natrafiłam na wzmianki o innych.

Tanuki

Figurka tanuki © wikipedia.pl

Według Japończyków tanuki, czyli japoński jenot dysponuje niezwykłą mocą, potrafiąc zamienić się w dowolną postać. Bez trudu przeobraża się w człowieka, inne zwierzę, a nawet przedmiot nieożywiony, taki, jak kamień. W kulturze japońskiej aż roi się od różnego rodzaju legend o jenotach, które za pomocą swojej niezwykłej mocy wyrządzały ludziom psikusy. Jedynym, który mógł rozpoznać prawdziwą postać jenota był jego największy wróg – pies.

Jednakże pomimo upodobania do psikusów, jenota uważa się w Japonii za symbol szczęścia i pomyślności. Nierzadko spotyka się tam figurkę jenota ubranego w słomkowy kapelusz z butelka sake (wódka ryżowa) oraz wielkim brzuchem – jest to bowiem symbol dobrobytu.

Kitsune

 
Posąg lisa przed bramą świątyni © wikipedia.com

Japonia postrzega kitsune, czyli lisa, podobnie jak Polacy. W ich oczach jest to zwierze chytre, lubiące oszukiwać i wykorzystywać naiwność innych. Podobnie jak opisany wyżej jenot potrafi on zmieniać swoją postać, lecz jego moc nie jest tak rozległa. Jedyną bowiem postacią, w jaką może się przeobrazić, jest postać pięknej kobiety. Dlaczego akurat tak? Ponieważ od wieków Japończycy uważali, że lisy łączy więź ze światem bogów. Uznaje się je za wysłańców Fushimi-Inari w Kioto, ponadto wierzą, że lisy potrafią sprowadzać na ludzi opętanie.

© Załoga Chartykasa