The Wanted – Gold forever.mp3
Trójkolorowy FCI 219/VI.1  |  Francja
Biało-czarny FCI 220/VI.1  |  Francja
Biało-pomarańczowy FCI 316/VI.1  |  Francja

 

W czasach, gdy widok sfory psów był na porządku dziennym, a polowanie należały do ulubionych rozrywek szlachciców, nierzadko widywało się wiele psów tej rasy. Gończy francuski został stworzony do polowania w sforze, składającej się zazwyczaj z kilkunastu psów. Jest to typowy pies myśliwski, ze wszystkimi popędami, dlatego decydując się na taka rasę, trzeba rozważyć, czy jesteśmy w ogóle na to gotowi.

© royalcanin.ca

Francuski gończy to pies, który nie nadaje się do życia w mieszkaniu, ani tym bardziej w mieście. Został wyhodowany dla wielkich otwartych przestrzeni, lasów, pól, a nie ciasnego mieszkania. Ma ponadto silny instynkt myśliwski oraz popęd do gonitwy, dlatego bardzo trudno byłoby go trzymać na wodzy w mieście, musielibyśmy stale mieć go na oku, a jeszcze lepiej, na smyczy. Potrzebuje dużo ruchu, nie dla niego całodniowe wylegiwanie się na kanapie w oczekiwaniu, aż wróci właściciel.

Jest to pies odważny, silny i wytrzymały. Potrafi przez wiele godzin tropić zwierzynę, nie okazując przy tym zmęczenia. Ma dobry, silny głos, dzięki któremu powiadamia właściciela o swoim położeniu, charakteryzuje się także dobrym węchem. Jest bardzo skrupulatny, zbyt łatwo nie odpuszcza i doprowadza wymierzone zadanie do końca. Nie jest to pies, który może żyć tylko i wyłącznie z człowiekiem, potrzebuje przedstawicieli własnego gatunku, a najlepiej własnej rasy. Nie należy kupować tylko jednego przedstawiciela tej rasy, gdyż nigdy nie będzie on tak naprawdę szczęśliwy. Gończy francuski został wyhodowany, nie po to by być maskotką człowieka, ale żeby mu służyć. Większą część czasu jednak spędzały z przedstawicielami własnego gatunku i trzeba to wziąć pod uwagę.

© royalcanin.ca

Gończy ten w żadnym wypadku nie może być agresywny, jest to pies łagodny, ale mimo wszystko potrzebuje porządnego szkolenia i wczesnej socjalizacji. Sprawy te nie mogą być zaniedbane, gdyż niewychowany francuz to kosztowne kłopoty – to skakanie na wszystkich z radości, co może się skończyć bolesnym upadkiem właściciela, gryzienie, drapanie, demolowanie mieszkania podczas nieobecność właściciela. Może także stać się agresywny i przede wszystkim niebezpieczny dla otoczenia oraz dla siebie samego!

W pielęgnacji nie jest wymagający. Krótka, delikatna sierść nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy wyczesać go po spacerze i usunąć wszystko, co mogło się przyczepić. Kłopotliwe mogą być za to zwisające uszy, które trzeba regularnie pielęgnować, aby nie wdało się żadne zakażenie, ani stan zapalny (nadmiar brudu = kłopoty).

©breedinfo.ru

Nazwy: Tricolor – Gończy francuski tricolorowy, Chien français tricolore, French Tricolour Hound.Czarno-biały – Gończy francuski czarno-biały, chien français blanc et noir, french black and white hound.

Pomarańczowo-biały – Gończy francuski biało-pomarańczowy, chien français blanc et orange, french black and orange hound.

Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski, polowanie w sforze.
Przeznaczenie obecne: polowanie, do towarzystwa.
Wielkość i waga: około 30 kg, 60-72 cm.
Długość życia: 10-12 lat.
Umaszczenie:  tricolor, czarno-białe, pomarańczowo-białe, cytrynowo-białe.
© Załoga Chartykasa