Michaela Wallace – Justin Bieber’s girlfriend.mp3
 

Słynny filozof Kartezjusz (początek XVII wiek) twierdził, iż pies jest „tylko swego rodzaju mechanizmem, skonstruowanym z biologicznych odpowiedników układów mechanicznych przekładni i krążków”. Wedle jego teorii zwierzęta nie posiadały uczuć i nie odczuwały bólu, co wielu ludzi wykorzystywało tę teorię, by usprawiedliwiać swe okrucieństwo. Teorię tę rozwiał w połowie XVII wieku francuski filozof, Nicolas Malebranche. Pomimo tego jeszcze przez kilak późniejszych wieków kartezjańska filozofia widniała w mentalności wielu ludzi.

Obecnie wiadomo, iż mechanizmy odpowiadające za odczuwanie bólu, są u psa takie same, jak i u człowieka. Jednakże wątpliwości co do tego, iż psy faktycznie odczuwają ból, wzięły się zapewne z tego, iż nie okazują tego tak samo, jak ludzie. Pies nie przejmuje się każdym najdrobniejszym zadrapaniem, daje znać dopiero wtedy, gdy bólu nie da się ukryć, gdy jest zbyt dokuczliwy. Bierze się to z tego, iż pies jest z natury drapieżcą, u których pokazywanie, że coś go boli jest zaproszeniem do ataku. Mówiąc prościej – jeśli okaże, że coś go boli, stanie się ofiarą osobników niżej od niego położonych, które będą chciały zająć jego miejsce w hierarchii stada.

Po czym więc poznać, że pies odczuwa ból? Najlepszym do tego sygnałem jest piszczenie i skamlenie, pies może się też stać agresywny i nie dopuszczać nikogo do siebie. Inne charakterystyczne objawy to ogólnie przyspieszony oddech, drżenie, dreszcze. Nierzadko pies leży nieruchomo, ponieważ z obawy przed bólem nie zmienia pozycji ciała. Można też zauważyć rozszerzone źrenice, przyspieszoną akcję serca i podniesioną temperaturę ciała.

Warto też wiedzieć, iż jeśli pies przeszedł operację, po której odczuwa ból, należy mu podać środki przeciwbólowe. Ich podanie przyspiesza powrót do zdrowia. Silny ból bowiem ma duży wpływ na czas leczenia – pies nie może odpocząć, ani się zrelaksować, czego rezultatem jest przedłużone leczenia, a nawet dodatkowe komplikacje! Ważne jest jednak, aby nie podawać środków zbyt silnych (nie mogą całkowicie uśmierzać bólu, gdyż wtedy pies wróci do dawnej aktywności, narażając zasklepione rany).

© Załoga Chartykasa