DJ Sammy – Animal.mp3
  

Pierwsze wzmianki o rhodesianach sięgają roku 500. naszej ery i prowadzą do pierwotnych psów afrykańskich plemienia Khoi-Khoi (Hotentotów). To pierwotne plemię myśliwych i pasterzy w 500. roku naszej ery rozpoczęło wędrówkę wgłąb kontynentu Afrykańskiego w stronę Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie w XVI wieku (niektóre źródła podają XV) natknęły się po raz pierwszy na Europejczyków. Byli to portugalscy żeglarze, poszukiwacze przygód, których statki zjawiały się u wybrzeży Afryki.

Właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze, choć dość niejasne wzmianki o ridgebackach. Żeglarze określali rhodesiany mianem „afrykańskich psów z pręgą na grzbiecie”. Dwieście lat później biali misjonarze nazwali je psami gończymi Hotentotów oraz uważali je za odznaczające się wielką odwagą, aczkolwiek wyjątkowo brzydkie. David Livingstone, brytyjski misjonarz w swojej książce „Missionart Travels in South Africa” pokazał rhodesiana jako psa z nastroszoną sierścią na grzbiecie, która łudząco przypominała pręgę. Natomiast Max Silber w wydanej w 1893 roku książce pod tytułem „Psy Afryki”, tak wypowiedział się o rhodesianach: „Pies Hotentotów należy do najbrzydszych kreatur spośród całej psiej familii; ma szorstki, nastroszony włos, wąski pysk i stojące uszy. Bury kolor i niepozorny wygląd nie umniejszają jednak jego cennych umiejętności”.

Co ciekawe, psów z pręgą na grzbiecie nie znajdowano tylko i wyłącznie na kontynencie afrykańskim. Kilka osobników zostało odnalezionych na wyspie Phu Quoc w Zatoce Syjamskiej. Nie potrafiono jednak stwierdzić, czy jego ojczyzną była Afryka, czy też właśnie wyspa. Jednakże dostępne dowody zdają się wskazywać na Afrykę. Stamtąd psy były transportowane na wyspę. W jakim celu? Tego już nie wiadomo.

Nie jest jednak pewne, skąd pochodziły psy Hotentotów, do dziś nie udało się tego ustalić. Jednakże to, co pewne na temat tego plemienia, to fakt, iż miało ono wyraźne cechy azjatyckie oraz to, że ich przodkowie prawdopodobnie pochodzili ze wschodu, psy zaś towarzyszyły im w tułaczce, broniły przez zwierzętami i obcymi plemieniami. Były także bardzo przydatne podczas polowania, niejednokrotnie na zwierzęta dwukrotnie większe od nich samych.

W tamtym okresie do Afryki wpływało wiele statków z całej Europy, lecz gdy w końcu wyprawy te się skończyły, zniknął też napływ europejskich psów do Afryki, a tym samym zaczęło brakować niezbędnych towarzyszy. Afrykańskie plemiona potrzebowały psów, które by ich broniły, im towarzyszyły, brały udział w polowaniu, a poza tym potrafiły sprostać ciężkim, afrykańskim warunkom. Z konieczności skrzyżowano przywiezione i pozostawione psy europejskie z tym, który należał do Hotentotów, na wpół zdziczałym. Tak powstała rasa, znana obecnie jako rhodesian ridgeback. Znaczący wpływ na obecny wizerunek rhodesianów miały psy Hotentotów i to ich uważa się za „ojców rasy”.

Nie ma wątpliwości, że nazwa rasy pochodzi od Rodezji (obecnie Zimbabwe). Pierwszy klub rasy powstał w 1922 roku W Bulwayo w południowej Rodezji. W 1924 roku Związek Kynologiczny Południowej ogłosił rhodesian ridgebacka odrębną rasą i tego samego roku zarejestrowano dwóch przedstawicieli. Początkowo rasa ta nie była zbyt popularna, jednakże obecnie jest to jeden z bardziej popularnych psów w Południowej Afryce.

© Załoga Chartykasa