Adrian Sina ft Sandra N – Angel..mp3
 Pielęgnacja


© lil-twilight-wolf.DA.com

Wyróżnia się pięć typów okrywy włosowej lub też, inaczej rzecz ujmując, szaty.

          1. Włosy długie, jakie mają na przykład owczarek szkocki, staroangielski czy szpice. Włosy mogą być kręcone (bobtail) albo z kolei proste (owczarek niemiecki długowłosy). Szatę taka dzielimy dodatkowo na włos długi z gęstym podszerstkiem, występujący na przykład u szpiców i z rzadkim podszerstku, jak u yorkshire terriera.

  • Pielęgnacja takiego psa może sprawiać kłopoty w czasie linienia – gubią ich całe kępki, które jednak stosunkowo łatwo jest pozbierać, zawiera też ogólnie dużo czasu. Niektóre rasy długowłose, na przykład keeshonda należy czesać pod włos.

2. Szata jedwabista, zdobiąca takie rasy, jak maltańczyk, chart afgański, pekińczyk czy setery. Taki włos jest bardzo miękki i delikatny, strukturą przypomina nieco ludzkie włosy. Zwana jest inaczej szatą długa z rzadkim podszerstkiem.

  • Należy go często wyczesywać w celu usunięcia martwych włosów. Aby ochronić włos na długich spacerów lub zanim dotrzemy na wystawę, zawijamy go w papiloty.

3. Włos krótki lub też szata gładka ozdabia wszystkie rasy krótkowłose. Dzieli się na krótki z gęstym podszerstkiem (labrador retriever) i z rzadkim podszerstkiem (pointer). Psy te mogą zimą odczuwać chłód, zwłaszcza te, które nie posiadają podszerstka, dlatego warto pomyśleć o specjalnym ubranku, które ochroni naszego psa przed chorobami.

  • Pielęgnacja takiego psa nie należy do zbyt skomplikowanych, wystarczy raz w tygodniu takiego psa dokładnie wyczesać, a na co dzień w zupełności wystarczy, jeśli przejedziemy rękawicą. Problem może się okazać jednak w trakcie linienia, gdyż wiele z tych ras gubi dużo włosów, które bardzo trudno jest zebrać.

4. Szata szorstka, jak u jamników szorstkowłosych i większości terierów jest dość nietypowa. Włosy są na ogół krótkie i sztywne, trudno je ułożyć, a u niektórych ras skręcają się w loczki lub dredy (puli)

  • Nie wymaga czesania, ale konieczne jest regularne trymowanie (wyrywanie martwych włosów). Pielęgnacja psów z nietypową sierścią, jak tą u puli może sprawiać problemy, dlatego warto dowiedzieć się o nią u hodowcy bądź weterynarza, ewentualnie zapytać psiego fryzjera.

5. Psy bezwłose. U takich psów włosy występują w kępkach na głowie, uszach i końcu ogona, mniej lub bardziej puchate. Sierść taką można spotkać chociażby u bezwłosego grzywacza chińskiego lub nagiego psa meksykańskiego.

  • Pielęgnacja ogranicza się do wyczesywania pojedynczych kępek włosów i odpowiedniego dbania o skórę psa. Warto zaopatrzyć się w ubranka, gdyż psy te nie posiadają chroniącej ich przed zimnem sierści.
© Załoga Chartykasa