Mohombi ft Nelly – Miss Me.mp3
  VI grupa FCI

FCI 267/VI.1  |  Norwegia

Z wyglądu haldenstøver przypomina amerykańskiego foxhounda, jednakże jest od niego mniejszy. Jest to norweski pies gończy, ale w jego żyłach płynie krew wielu ras gończych. Powstał prawdopodobnie na skutek krzyżowania ze sobą gończych norweskich, angielskich, niemieckich szwedzkich. Choć niezbyt popularny, jest na pewno godny uwagi. Jest wytrwały jako myśliwy, odważny jako stróż i opiekuńczy jako członek rodziny. Nadaje się nie tylko dla tych najbardziej doświadczonych, ale najlepiej jeśli pomyśli  o nim ktoś, kto ma już jakieś doświadczenie z psami.

Jest to pies bardzo aktywny, wymagający dużej dawki ruchu. Dobrze, jeśli w czasie spaceru spuścimy go ze smyczy, aby się wybiegał. Lecz jeśli nie mamy takiej możliwości, zadowoli się długim spacerem. Dobre dlań byłyby na przykład zabawy a aportowanie. Ciekawe jest to, iż jest to jednocześnie pies myśliwski i pies rodzinny, dobrze czujący się wśród dzieci i innych zwierząt, jednakże zdecydowanie woli znajdować się w centrum uwagi. Aczkolwiek jako pies myśliwski źle czuje się w małym mieszkaniu, potrzebuje miejsca.

© royalcanin.ca

Cechuje go przywiązanie i lojalność, ale jednocześnie jest pełen gracji i wdzięku. Idealnie odnajduje się na dużych, otwartych przestrzeniach, świetnie sobie radzi także w trudnym terenie, także na śniegu. Bez obaw możemy zabierać go na wycieczki w góry. Są odporne na warunki pogodowe, mogą pracować przez długi czas. Co ciekawe, haldenstøver nie został stworzony po to, by polować w stadzie, ale sam na sam z właścicielem. Dlatego potrzebuje z nim kontaktu, pozostawiony sam przez dłuższy czas robi się niespokojny i nieszczęśliwy, może przejawiać zachowania destrukcyjne. Z nudów szczeka i wyje. Może także przejawiać dominację nad innymi zwierzętami.


© Fanney Baldursdottir

Podczas polowania objawia się jego niezależność, poluje z pasją, sprawia mu to radość. Nie jest agresywny, acz delikatny, ale może zareagować, jeśli ktoś zrobi mu krzywdę, dlatego jeśli myślimy o nim jako psie rodzinnym, koniecznie musimy nauczyć dzieci, jak łagodnie się z nim obchodzić. Szkolenie takiego psa może być problematyczne dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z psem myśliwskim.

Trudno jest potkać te psy poza granicami Norwegii, gdzie uważane są za jedne z najlepszych psów gończych, ale dzięki temu nie zepsuła ich popularność. Nie mają typowych dla ras popularnych problemów zdrowotnych, są to psy zdrowe. Ich sierść wymaga regularnej, ale niezbyt czasochłonnej pielęgnacji.

Nazwy: Haldenstøver, halden hound, Haldenstövare, Haldenbracke, Haldenlaufhund, Halden-Stövare. Dawniej bisseberghund lub ankerstøver.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na zające.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, myśliwski.
Wielkość i waga: około 20 kg, 51-64 cm.
Długość życia: około 12 lat.
Umaszczenie:  tricolor, dominuje czerń i biel.
© Załoga Chartykasa