Gosia Andrzejewicz – Wojowniczka.mp3
  Rasy niezarejestrowane

 

W trakcie rejestracji  |  Rosja

Wywodząca się z mroźnej Syberii łajka jakucka jest średniej wielkości, bardzo wytrzymałym psem. Tam, gdzie zima wydaje się nie mieć końca, a temperatury spadają nawet do -60 stopni Celsjusza, potrzeba było psów przede wszystkim wytrzymałych, odpornych na warunki klimatyczne, o grubej i nieprzepuszczającej zimna sierści. Tak w skrócie można tę łajkę scharakteryzować

Umaszczenie białe © siberianhuskies.co

Mimo faktu, że pies ten został wyhodowany w tak surowych warunkach, jest bardzo żywy i energiczny, przyjaźnie nastawiony do ludzi. Jest wysoko ceniony przez myśliwych, ze względu na wytrwałość w polowaniu, dobry węch, słuch i wzrok. Poza myślistwem, jest często wykorzystywany jako pies zaprzęgowy, dobrze sprawdza się w tej roli. Jest to pies przede wszystkim wszechstronny, sprawdzi się także jako towarzysz człowieka, ale potrzebuje przestrzeni i sporej dawki ruchu. Nie nadaje się do trzymania w małym mieszkaniu lub uwiązany łańcuchem na niewielkim podwórku!

Znane są głównie z tego, że potrafią pracować od świtu do nocy, nawet przy małych racjach żywnościowych. Są wytrwałe i mało wymagają. W stosunku do ludzi przyjazne i miłe, ale często bywają agresywne w stosunku do innych zwierząt, stąd wymagają solidnej socjalizacji i już od małego muszą być przyzwyczajane do innych zwierząt, inaczej w przyszłości będą je atakować. Dużo problemów może sprawić gęsta sierść.

Umaszczenie biało-czarne © siberianhuskies.co

U łajek jakuckich, podobnie jak u syberian husky zdarzają się różnokolorowe oczy, lecz zazwyczaj są niebieskie lub ciemnobrązowe. Jasne oczy zdarzają się głównie u tych psów, u których w umaszczeniu przeważa biel. To, podobnie jak i zestaw występujących u nich umaszczeń (biało-czarne, biało-rude, biało-szare), może sugerować, iż w ich żyłach płynie krew syberianów. Drugą charakterystyczną cechą łajek jakuckich jest ich sierść – grube, proste włosy z bardzo gęstym podszerstkiem, obwicie owłosione nogi, szyja, ogon, chroniące je przed surowymi warunkami Syberii.


© Erika Tedesco

Nie są to psy popularne na świecie, poza Rosją są praktycznie nieznane, aczkolwiek coraz częściej zyskują sympatyków, ze względu na swój wygląd i usposobienie. FCI aktualnie jest w trakcie rejestracji, ma być ona zakwalifikowana do grupy 5 (Szpice i rasy pierwotne), sekcji 1 (północne psy pociągowe). Rejestracja rasy ma się zakończyć w 2015 roku.

 

Nazwy: Łajka jakucka, Yakutian laika, Якутская лайка, Jakutischer Laika, pies Jakutów, Yakut laika.
Przeznaczenie pierwotne: pies zaprzęgowy, myśliwski.
Przeznaczenie obecne: pies zaprzęgowy, myśliwski, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 52-56 cm, 17-28 kg
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  biało-czarne, biało-szare, biało-rude, biały z rudymi łatami, białe.
© Załoga Chartykasa