Inna – Wow.mp3
Historie ras

 
© siberianhuskies.co

Korzenie łajki jakuckiej sięgają pierwotnych psów zamieszkujących rejony rzeki Kołyma w Jakucji (północna Rosja). Były one od wieków wykorzystywane przez miejscową ludność jako psy zaprzęgowe i myśliwskie. Jednakże ich populacja stale się zmniejszała i rasa została zagrożona wyginięciem.

Wtedy do akcji wkroczyli rosyjscy kynolodzy. Podjęli oni starania, by ochronić rasę oraz starali się zorganizować hodowlę, która miała na celu zachowania materiału genetycznego. Udało im się i obecnie hodowla łajek jakuckich prowadzona jest w Jakucku, przy czym kładzie się tam nacisk na zachowanie użytkowego charakteru tych psów.

W 2004 roku (niektóre źródła podają rok 2002) para łajek została sprowadzona do Niemiec przez hodowców Erwina i Sabine van Wel. Udało im się nie tylko rozmnożyć te psy, ale i do dziś prowadzić hodowlę łajek jakuckich (także samojedów). Ich hodowla uczestniczy w programie naukowym, mającym na celu zachowanie tejże rasy.

Rosyjski klub kynologiczny wyodrębnił Yakuta jako odrębną rasę, przyjął ją oraz wydał wstępny wzorzec w 2005 roku. W tym samym roku został też złożony wniosek do FCI o rejestrację tej rasy, która ma się zakończyć w 2015 roku. Rejestracja ma na celu między innymi uzyskanie kilku równoległych linii psów, odpowiadających wzorcowi. Pierwsze łajki jakuckie na wystawie w Rosji pojawiły się w 2005 roku. Co ciekawe pierwszy wystawiony pies ten rasy od razu zdobył nagrodę najpiękniejszego psa wystawy.

© Załoga Chartykasa