Vers – Beautiful.mp3
  IX grupa FCI

FCI 192/IX.10  |  Niemcy

Kromfohrländer jest stosunkowo młodą i nową rasą. Powstał ze skrzyżowania foxteriera z gryfonikiem bretońskim. Krzyżówka była tak zaskakująca, że postanowiono przyjrzeć się temu bliżej. Po wielu pokoleniach, dokładniej w 1955 roku, Kromi został oficjalnie uznany jako rasa.

Zawiera on pośrednie cechy obu ras, miały dość sztywną sierść, białą w brązowe łaty. Już od początku był hodowany jako pies do towarzystwa, także wręcz idealnie nadaje się do tej roli. Jest psem zrównoważonym, przyjacielskim i bardzo przywiązanym do człowieka. W domu jest idealnym towarzyszem, na zewnątrz też nie będzie sprawiał problemów. W przeciwieństwie do wielu innych ras, nie ma ani krzty instynktu łowieckiego, nie powinien więc gonić za samochodami, kotami, rowerzystami, nie będzie miał też skłonności do włóczęgostwa.

 

Odmiana długowłosa, © Aika vom Ebbebach

Ogólnie rzecz biorąc, kromfohrländer nie jest psem wymagającym. Jest niewielki, nie waży zbyt wiele, także bez problemu znajdziemy mu miejsce w niewielkim mieszkaniu. Dobrze sprawdza się w pilnowaniu domu, swojej rodziny broni energicznie i z pasją. Co ciekawe, Kromi łatwo przystosowuje się do nowego otoczenia, także nie straszne mu wszelkie zmiany i przeprowadzki. Może za to nieufnie podchodzić do obcych.

Ze względu na niewielkie wymagania, nada się idealnie nawet dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z psami i nigdy wcześniej żadnego nie mieli. Nie nadaje się jednak dla wygodnickich, trzeba go czymś zająć, wymaga sporej dawki zajęć i ruchu. Dobrze sprawdza się we wszelkiego rodzaju sportach.

Odmiana szorstkowłosa, © schakkalaka flickr.

Istnieją dwie odmiany, krótko- i szorstkowłosa. Obie są łatwe w pielęgnacji, ale wymagają codziennego szczotkowania. Poza ojczyzną praktycznie nieznany.

Nazwy: Kromfohrländer, Länder, Kromi.
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Wielkość i waga: 12-14 kg, 38-46 cm.
Długość życia: około 13 lat.
Umaszczenie:  Białe w brązowe łaty. Pożądane sąbrązowe obwódki wokół oczy, oraz brązowa nasada i koniec ogona.
© Załoga Chartykasa