Evanescence ft Linkin Park – Bring me to life.mp3
  V grupa FCI

 

FCI 338/V.8   |  Tajlandia

Thai ridgeback jest jednym z niewielu psów, który od momentu powstania do czasów obecnych niewiele się zmienił. Psy te zachowały oryginalny wygląd głównie dzięki temu, iż wschodnia część Tajlandii, z której Thai się wywodzi, miała bardzo ubogą komunikacje i nie utrzymywała kontaktu z resztą świata. Dzięki tej izolacji, psy te zaliczają się do typu pariasów, czyli psów w typie pierwotnym.

Jest to pies muskularny o bardzo krótkiej i gładkiej sierści. Jego ciało jest mocne i umięśnione, co czyni go bardzo zwinnym i sprawia, że idealnie nadaje się do sportów w typie agility, frisbee, czy flyball, gdzie liczy się zwinność. Bardzo charakterystyczna jest pręga rozciągająca się od barków aż do linii bioder, którą tworzą rosnące „pod włos” włosy. Co ciekawe, zdarza się, że niektóre szczenięta rodzą się bez pręgi i takowe powinno się wykluczyć z dalszej hodowli. Włosy na prędze układają się w jeden z ośmiu charakterystycznych wzorów, przypominających: igłę, piórko, strzałę, lutnię, skrzypce, kręgle, liść lub delfina. 

Psy te cieszą się ogólnie dobrym zdrowiem. Do niedawna kojarzyły się tylko i wyłącznie przez dobór naturalny, kontrolowana hodowla to stosunkowo nowy wymysł, jeśli chodzi o te rasę i psów wywodzących się z hodowli jest stosunkowo niewiele. Stary typ jest podatny przede wszystkim na choroby skórne, głównie na dermoid sinus, czyli torbiele skórzaste. Uwaga, jeśli u psa wykryto taką chorobę, należy go wykluczyć z hodowli, gdyż jest ona przypadłością genetyczną i dziedziczną. W nowych liniach thaiów, gdzie rozmnażanie jest kontrolowane, może występować dysplazja i inne powszechne choroby genetyczne.

Tajski ridgeback to pies bardzo inteligentny. Jeśli dobrze go wychowamy i zadbamy o rozwój we wczesnym szczenięctwie, wyrośnie na lojalnego i spokojnego domownika, doskonale dogadującego się z innymi zwierzętami. Nie należą do psów szczególnie energicznych, nie są wulkanem energii, ale zdarzają im się sporadyczne wybuchy aktywności. Na ogół raczej kanapowce. Jednakże ze względu na fakt, iż są to psy niezależne, a nawet półdzikie, nie nadają się dla początkujących, ani dla tych, którzy nie rozumieją zachowań psów! Źle prowadzone szybko mogą stać się agresywne, lękliwe i nerwowe, co może się skończyć tragicznie, będą miały też skłonności do włóczęgostwa.

Ze względu na fakt, iż psy te prawie że nie linieją i nie posiadają podszerstka, nadają się dla alergików. Ich pielęgnacja nie jest czasochłonna i nie gubię wiele wiele sierści. Linieją raz, maksymalnie dwa razy do roku.

 
© Elektra96.deviantart.com
Nazwy: Thai ridgeback dog, Thai, Thai Lang-an, Tha ridgeback, tajski ridgeback, Mah Thai Lang Ahn.
Przeznaczenie pierwotne: pies obronny, myśliwski, polowania, wypłaszanie zwierzyny, głównie dzików.
Przeznaczenie obecne: pies stróżujący, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 23-34 kg, 51-61 cm.
Długość życia: 11-14 lat.
Umaszczenie:  Jednolicie niebieskie, czerwone, czarne, płowe. Charakterystyczna pręga na grzbiecie. U czerwonych i płowych psów pożądana jest czarna maska na pysku.
© Załoga Chartykasa