Maroon 5 ft Wiz Kalifa – Payphone.mp3
Wybór psa

 

Przeglądając jakiekolwiek gazety lub portale internetowe poświęcone psom, wielokrotnie natykamy się na ogłoszenie: „Szczenięta po championach”. Zapewne każdy z nas chciałby mieć w domu pięknego, dobrze zbudowanego psa, który wygrywałby wszystkie wystawy. Czy jednak po wybitnych, wielokrotnie nagradzanych championach możemy się spodziewać równie wybitnych potomków?

Wiele szczeniąt rodzi się z wadami, czy to budowy czy charakteru, które powstają na skutek złego doboru rodziców. Jeśli rodzice posiadają duże wady bądź takie, które je dyskwalifikują, prawdopodobieństwo, że pojawią się także u szczeniąt jest bardzo wysokie, prawie że stuprocentowe. Z kolei championem zostaje pies, którego budowa i temperament są najbliższe wzorcowi rasy.
Jaki jest więc przepis na championa?
– Dobrze dobrani rodzice – hodowcy bardzo często popełniają ten błąd, że krzyżują ze sobą rodziców o przeciwstawnych wadach – na przykład psa zbyt krótkiego z psem zbyt długim. Sprawia to, że szczeniak nie tylko nie będzie miał wymiarów idealnych, ale może mieć pogłębione wady.
– Poprawianie drobnych wad, ale z wiedzą i umiarem – łatwiej jest bowiem poprawić kształt głowy niż kątowanie nóg czy też długość tułowia. Potrzebna jest dobra znajomość genetyki i umiejętność przewidzenia, czy wprowadzane przez nas zabiegi przypadkiem nie zaszkodzą.
Pozbawiona wad, zdrowa suka hodowlana – ważniejszy jest samiec jako dawca nasienia, ale o suce nie można zapominać, gdyż o w jej ciele rozwijają się szczenięta i muszę mieć zapewniony odpowiedni rozwój.

– Duża wiedza – nie chodzi tu tylko i wyłącznie o znajomość genetyki i zasad dziedziczenia się cech (prawa Mendla), ale także o dobrą znajomość rodowodów obojga rodziców. Dlaczego? Gdyż z przeciętnych rodziców może się urodzić wspaniały champion i odwrotnie – z pary wybitnych psów wystawowych urodzi się całkiem zwyczajne, niczym się nie wyróżniające szczenię.
– Znajomość profilu psychologicznego psa – a co za tym idzie wykluczenie z hodowli psów niestabilnych emocjonalnie, agresywnych bądź potencjalnie niebezpiecznych, obciążonych zaburzeniami psychicznymi takimi, jak fobie lub nerwice i ogólnie rażąco odbiegających od wzorca.
Dlaczego po championach nie rodzi się champion?
– Niska odziedziczalność cech championa –  Może się bowiem zdarzyć, iż wybitne cechy, które uczyniły z psa równie wybitnego championa są recesywne i zostały zdominowane przez geny dominujące, a co za tym idzie „zapodziały się” w trakcie rozwoju, zastąpione przez te czyniące z naszego pupila przeciętnego szczeniaka.
– Słaba prepotencja – czyli siła dziedziczenia. Mówiąc w ogólnie zrozumiałym języku, jest to bardzo mała liczba genów dominujących (cech championa). Psy o dużej prepotencji, czyli posiadające dużą liczbę dominujących cech są cenionymi i wielokrotnie wykorzystywanymi reproduktorami.
– Pochodzenie rodziców z bardzo odległych linii, całkowity brak pokrewieństwa między nimi – Takie krzyżowanie daje co prawda szczenięta zdrowe i silne, pozbawione wad i pozwala przedłużyć rasę, rozszerzając jednocześnie pulę genetyczną, ale prawdopodobieństwo, że staną się championami jest bardzo niskie, a nawet zerowe.
© Załoga Chartykasa