Westlife – World of your own.mp3
 Słynne psy


Pomnik Bobby’ego © goodfuneralguide.co.uk

Greyfriars Bobby był psem rasy skye terrier, należał do Johna Greya, edynburskiego ogrodnika, który jednak nie mógł znaleźć pracy w wym zawodzie, toteż zatrudni l się na policji. Był stróżem nocnym, a w stróżowaniu pomagał mu kupiony specjalnie w tym celu Bobby. Po śmierci, która nastąpiła w lutym 1858 roku z powodu gruźlicy, John został pochowany na cmentarzu Greyfriars Kirkyard. Następnego dnia na jego grobie siedział Bobby. I tak przez następne 14 lat.

Początkowo opiekun cmentarza chciał go przepędzić, jednakże pies uparcie wracał na swoje miejsce. Później został zaakceptowany, dokarmiany i znalazł nawet schronienie. Co więcej, jego postawa budziła podziw w mieszkańcach Edynburgu.

Gdy w 1867 władze Edynburga wprowadziły obowiązkowy podatek od psów, los Bobby’ego stał się niepewne. Dlaczego?, zapytacie. Ponieważ usypiano bezpańskie psy, a Bobby do takich należał. Jednakże będący miłośnikiem psów sit Willian Chambers, Lord Edynburga, zapłacił podatek za psa i nawet kupił mu obrożę, która dziś znajduje się  Muzeum Edynburga. Gdy Bobby zmarł w styczniu 1872, został pochowany przy bramie cmentarza niedaleko swojego właściciela.

Ku pamięci Bobby’ego postawiono pomnik, a także płytę z czerwonego granitu, na której wyryto napis:

„Greyfriars Bobby.
Died 14th January 1872
aged 16.
Let his loyality & devotion
be a lesson to us all”.
W przełożeniu na polski:
„Greyfriars Bobby”.
Zmarły 14 stycznia 1972
w wieku 16 lat.
Niech jego wierność i poświęcenie
będą lekcją dla nas wszystkich”.

Na podstawie historii Bobby’ego powstały
– książka Eleanor Atkinson „Greyfriars Bobby”. (1912)
– film w oparciu o w.w książkę: „Greyfriars Bobby: The True Story of a Dog” (1961)
– film „Bobby: bohaterski psiak” (2006)

© Załoga Chartykasa