Flo Rida – Whistle.mp3
Klasyfikacja ras

U psów wyróżnia się kilka rodzajów linii górnej oraz różne stopnie dolnej. O co jednak chodzi? Linia górna jest linią grzbietu, brana pod uwagę przy ocenianiu psa. Linia dolna z kolei nosi też miano podkasania, także ujęta jest we wzorcu.

  • grzbiet wysklepiony w lędźwiach – Taki grzbiet jest praktycznie równy i prosty, poza odcinkiem lędźwiowym, na którym zaobserwować można lekkie wysklepienie, mniejsze lub większe. Nie jest to nic złego, wręcz przeciwnie – oznacza to, iż grzbiet psa jest bardzo dobrze umięśniony i mocny. Charakterystyczny dla np. rhodesian ridgebacka. 
  • grzbiet równy – U takiego psa linia kłębu znajduje się na tej samej linii, co reszta grzbietu, jest on prosty w dosłownym znaczeniu tego słowa. Widoczny i beagle’i.

  • grzbiet długi –  Jest to pies dłuższy niż wyższy – długość tułowia jest większa niż wysokość w kłębie. Obserwuje się to przede wszystkim u jamników, jak i welsh corgich.
  • grzbiet karpiowaty – Jest to wysoce niepożądane wygięcie grzbietu. Nie należy go mylić z pożądanym wysklepieniem w lędźwiach. Charakterystyczny dla sznaucerów.
  • grzbiet opadający – Jest wysoko umieszczony na linii kłębu i im bliżej lędźwi, tym niżej umieszczony. Na całej linii grzbiet jest spadzisty w kierunku ogona. Skrajnym takim przypadkiem jest owczarek niemiecki. Są jednak psy, u których zad jest umieszczony wyżej, niż kłąb, są to na przykład owczarek staroangielski, fila brasileiro czy chesapeake bay retriever.
  • grzbiet prosty – Taki grzbiet posiada tylko jedna rasa – toy terrier angielski, u której powinien on być całkowicie prosty, bez najmniejszego wysklepienia. Nie jest tym samy, co grzbiet równy. Charakterystyczny dla miedzy innymi english toy terriera.
  • grzbiet łukowaty – Jest to skrajna postać grzbietu wysklepionego. Taki grzbiet jest dosłownie wygięty w łuk. Można go zaobserwować u charta rosyjskiego i bedlington terriera.

  • Podkasanie – Podkasaniem nazywamy wyraźnie wcięcie linii dolnej tułowia w okolicy lędźwiowej. Umiarkowanie zaznaczone jest u wielu psów, u niektórych widać je szczególnie wyraźnie, a nawet przesadnie jak u Whippeta.
© Załoga Chartykasa