Adam DiMarco – Now I can be a real me.mp3
I grupa FCI

FCI 201/I.1  |  Włochy

Cane de pastore Maremmano-Abruzzese zalicza się do klasycznych europejskich psów pasterskich, strzegących tamtejsze stada od tysiącleci. Krew przodków tegoż owczarka płynie też prawdopodobnie w takich rasach, jak anatolijskie psy pasterskie, słowackie czuwacze czy pirenejskie psy górskie. Pierwsze wzmianki o psach w tym typie znaleźć można już w starożytnych Rzymie, co świadczy o długiej historii rasy.

Są to psy z wyglądu klasyczne – duży, dobrze zbudowany, ale jednocześnie sprawiający wrażenie lekkiego,+ pies z obwisłymi, trójkątnymi uszami i czujnymi oczyma. Maremmo jest krępy, rosły, a jednocześnie majestatyczny.  Żółte lub brązowe oczy sprawiają wrażenie mądrych i czujnych.

 

© Luca Pisani

Pierwotnie Maremmo pracował tylko i wyłącznie przy owcach. Wywodzi się z centralnej części Włoch – Abruzzów, Toskanii i Lacjum, gdzie hodowla owiec do dziś prowadzona jest na wielką skalę i znana na całym świecie. Dawniej głównie przepędzał i pilnował stad, dniami i nocami, bez względu na porę i pogodę, co czyni z niego psa wytrzymałego i pracowitego.
Gdy pies tej rasy pracuje, wykazuje się dużą dozą odwagi, jest bardzo zdecydowany, szybki i przede wszystkim czujny, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako stróż posesji. Na ogół Maremmo są bardzo oddane właścicielowi i szybko przywiązują się do miejsca, w którym pracują.
Rzadko, bo rzadko, ale jednak zdarzają się czasami osobniki bardzo uparte i niechętnie podporządkowujące się obowiązującym w domu zasadom. Nie jest to jednak problem, z którym nie poradzi sobie odpowiednie szkolenie. Trzeba pamiętać, że taki pies wymaga konsekwentnego, ale łagodnego prowadzenia już od najmłodszych lat, inaczej może wyrosnąć na trudnego do opanowania psa. W szkoleniu go trzeba być zdecydowanym i czujnym, ale nie wolno podnosić na niego ręki czy głosu. Maremmo przez swoją dumę i przywiązanie do domu mogę źle reagować na obce psy, więc jeśli planujemy wizyty znajomych psów czy też innych zwierząt, musimy zawczasu nauczyć naszego psa tolerowania ich.


© Annalisa Marzola

Obecnie rola Maremmo jako psa pasterskiego nie jest już tak dominująca jak kiedyś ze względu na mniejszy ich zasięg, ale w wielu miejscach wciąż można spotkać te piękne psy, dumnie spacerujące wśród stad owiec. Nie jest to jednak pies, który nadaje się do życia w mieście, ze względu na swoje gabaryty i potrzebę otwartej przestrzeni. Został wyhodowany do prowadzenia owiec bo ogromnych przestrzeniach i tegoż potrzebuje. Dobrze jednak czuje się w rodzinie, szybko się do niej przywiązuje i zaciekle jej broni.
Co więcej, psy te potrzebują ciągłych wyzwań i bodźców, by prawidłowo się rozwijać. po prostu stworzone, by pracować, także nie nadają się dla byle kogo i nie dostosują się do życia w ciasnych czterech ścianach. Długa i gęsta sierść wymaga regularnej i przede wszystkim dokładnej pielęgnacji, a ze względu na białe umaszczenie trzeba go w miarę regularnie kąpać.
 
© Marco De Silvi
Nazwy: Cane da pastore Maremmano-Abruzzese, Maremmano-Abruzzese Sheep Dog, Owczarek z Maremma, Pastore Abruzzese.
Przeznaczenie pierwotne: pilnowanie stad.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, obronny.
Wielkość i waga: 30-45 kg, 60-73 cm.
Długość życia: 11-13 lat.
Umaszczenie:  białe.
© Załoga Chartykasa