Varsity - Future love.mp3
Choroby

Kokcydioza jest chorobą, na którą choruje wiele gatunków zwierząt, chorobą bardzo powszechną. Powodują ją pierwotniaki kokcida, w wyniku działania których dochodzi do stanu zapalnego błony jelita cienkiego. Chore psy cierpią wówczas na biegunkę oraz oddają luźny, nieuformowany stolec. Najbardziej narażone są na nią zwierzęta młode, zarażając się od tych starszych.

Zakazić mogą się poprzez zjedzenie oocyst (zarodki pierwotniaków powodujących chorobę), które są następnie wydalane z kałem lub zjedzenie żywiciela paratenicznego (takiego, który zawiera zarodki chorobowe). Najbardziej narażone są wówczas te zwierzęta, które przebywają w kojcu, gdzie podłożem jest ziemia.

Choroba bardzo często przebiega bezobjawowo, jednakże jeśli jest to silna inwazja bakterii, mogą się pojawić liczne objawy, takie jak:

  • osłabienie i odwodnienie.
  • biegunka i wymioty.
  • spadek masy ciała i apetytu.
  • obecność śluzu i krwi w kale.
  • matowa sierść, czasami jest wilgotna.

W celu zdiagnozowania choroby, należy wykonać badania kału. Jeśli badanie potwierdzi, należy podać specjalne leki, które pomogą psu. W leczeniu stosuje się leki sulfonamidowe (zabijające pierwotniaki) oraz antybiotyki. Chorobie nie da się zapobiec, ale można kojec wyłożyć materiałami lub czymś, co osłoni ziemię.

© Załoga Chartykasa