The Saturdays ft Sean Paul – What About Us.mp3
Wybór psa

Zanim odbierzesz szczeniaka od hodowcy i zabierzesz go do domu, musisz pamiętać o kilku sprawach:

– o odebraniu metryczki i książeczki szczepień z informacją o terminie następnego szczepienia. Książeczka ta powinna także zawierać informacje o terminie odrobaczania i nazwie użytych środków.

Jako nowy właściciela psa nie będziesz w stanie zapamiętać wszystkich informacji, jakie podał Ci hodowca, gdyż prawdopodobnie będziesz zbyt zajęty i zafascynowany małą kulkę, która będzie kręciła ci się na rękach  i zwyczajnie zapomnisz o słowach hodowcy. Przestrzeganie terminów szczepień u tak młodych zwierząt jest sprawą priorytetową, gdyż jest kilka chorób, które mogę go błyskawicznie dopaść i równie szybko uśmiercić.

– o odebraniu kartki z opisem żywienia.

To samo się tyczy żywienia. Młode psy wymagają specjalnego trybu żywienie, posiłki są częste, ale małe, ponadto niedługo po jedzeniu szczeniak musi załatwić swoje potrzeby. Co więcej, sposób żywienia, jakość, ilość i rodzaj karmy – to wszystko będzie uwarunkowane tym, jakiej pies jest rasy, na jak dużego wyrośnie, na co trzeba zwracać szczególną uwagę. Naprawdę, warto o tym pamiętać, gdyż alergie i zaburzenia pokarmowe nie należą do rzeczy przyjemnych.

– o ocenie stanu szczenięcia, zanim zapłacisz.

Stan szczeniaka mówi bardzo wiele o tym, w jakich warunkach był trzymany, jak przebiegała socjalizacja, czy jest zdrowy psychicznie i fizycznie. Musimy go dokładnie obejrzeć, wrócić uwagę, jak się zachowuje, jak chodzi, jak reaguje na otoczenie i bodźce zewnętrzne. Jeżeli jest wychudzony, wygląda na chorego,nerwowy, strachliwy – na pewno coś jest nie tak. Przekrwione oczy, nieświeży oddech, wyraźne wady w budowie – na to także trzeba zwracać uwagę, nie brać szczeniaka i najlepiej to zgłosić, po uprzednim wypytaniu hodowcy, gdyż możemy mieć do czynienia z pseudohodowcą.
– o pisemnym oświadczeniu, że wybrane przez Ciebie szczenię jest zdrowe, ma prawidłową budowę. O badanie musisz poprosić weterynarza, powinno ono być wykonane w ciągu 36 godzin od odebrania szczeniaka.
© Załoga Chartykasa