Hard to breathe – Nikki Flores.mp3
 VII grupa FCI

FCI 179/VII.1  |  Francja

Braque du Bourbonnais wywodzi się z francuskiej prowincji Burboun, początkowo bardzo popularne, w XIX wieku zagrożone wyginięciem. Na szczęście hodowcom i pasjonatom udało się przywrócić im sympatię ludzi i w XX wieku znów stały się modne. Obecnie praktycznie nie znane poza granicami kraju.

© Perry Cortell

Psy tej rasy należą do wszechstronnych psów myśliwskich, dających sobie radę nie tylko na polowaniach, ale będących także wspaniałymi psami rodzinnymi. Psy te są najspokojniejszymi i najbardziej zrównoważonymi przedstawicielami wyżłów. Widać wyraźną różnicę w zachowaniu psa na polu, a w domu. W trakcie pracy są pełne pasji, czujne, dokładne, wspaniale spisują się też w pracy w grupie. Są bardzo przywiązane do swojej rodziny, potrzebują ludzkiego przywództwa. Źle się czują, gdy zostają same i nie znoszą przebywać z dala od rodziny przez długi czas.

Wyżły te potrzebują konsekwentnego, ale łagodnego wychowania. Jego pan powinien znać się na psach, mieć wiedzę z zakresu szkolenia. Musi mieć wyznaczone granice i zasady, których powinien się trzymać. Uczą się szybko i łatwo, dlatego należy uważać, by nie popełniać błędów, gdyż mogą być trudne do skorygowania. Należy też pamiętać o odpowiedniej ilości zajęć ruchowych i psychicznych, w przeciwnym razie mogą sprawiać problemy w domu. Nie nadają się do życia w mieście, ani w budzie przywiązane na łańcuchu. Potrzebują przestrzeni, ale także ciągłego kontaktu ze swym opiekunem oraz aktywnego trybu życia.

© infoveto.com

Rasa ta należy do ogólnie zdrowych, chociaż zdarzały się przypadki dysplazji stawu biodrowego, entropium, ektropium lub zwężenia pnia płucnego serca. W pielęgnacji nie są wymagające, aczkolwiek mogą mocno linieć.

Nazwy: Braque du Bourbonnais, wyżeł Burbonnais, Burbonnais Pointer, Burboinais Pointing Dog, wyżeł burboński, Braqo de Borbón.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na zwierzęta.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 18-26 kg, 55,5-56,5 cm
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  dereszowata z jak najmniejszą ilością białych plam.

© Załoga Chartykasa.