I want to know what love is – Mariah Carey.mp3
Sport

© vitaminsforpitbulls.com

Weight Pulling bez wątpienia nie jest sportem dla słabych psów. Polega on na przeciągnięciu przez psa jakiegoś ciężaru na odległość 10 metrów w Europie bądź 16 stóp w Stanach. Można powiedzieć, że jest to swoisty sprawdzian siły mięśni i woli walki.

>> Zawody Weight Pull przeprowdzane w Utah.

Ciężar rozmieszczony jest na wózku lub ewentualnie na saniach. Dawniej takim ciężarem były worki z mąką, dziś używa się do tego specjalnych ciężarków, ołowianych lub cementowych. Pies z wózkiem połączony jest nylonową liną. Na znak sędziego, pies zaczyna ciągnąć ciężar. Właściciel zawsze znajduje się przed psem, zachęcając go gestami, ruchem lub głosem. Zabronione jest dotykanie psa, zachęcanie go smakołykami, zabawkami.

Przewidzianych jest 6 kategorii, w jakich mogą występować psy:

  • psy do 15,89 kg – początkowe maksymalne obciążenie wynosi 90,8 kg.
  • psy do 27,64 kg – początkowe maksymalne obciążenie wynosi 181,6 kg.
  • psy do 36,32 kg – początkowe maksymalne obciążenie wynosi 204,3 kg.
  • psy do 45,4 kg – początkowe maksymalne obciążenie wynosi 227 kg.
  • psy do 54,48 kg – początkowe maksymalne obciążenie wynosi 249,7 kg
  • więcej niż 54,48 kg – początkowe maksymalne obciążenie wynosi 272,4 kg.

© worldofstock.com

W zawodach nie mogą brać udział psy chore, obciążone genetycznymi chorobami nie pozwalającymi na przeciąganie ciężarów (dysplazje), szczenne suki, takie, które nie przekroczyły pierwszego roku życiu lub skończyły 12 lat. Zanim pies zostanie dopuszczony do zawodów, musi przejść pełne badanie weterynaryjne i to weterynarz zdecyduje, czy nasz pies w ogóle się do tego nadaje.

W Polsce dyscyplina jest znana głównie miłośnikom psów w typie bull i molosowatych, gdyż to w tych kręgach przeprowadzane są zawody. Ponadto przybyła ona do nas niedawno, ale prężnie się rozwija. Na świecie można zobaczyć psy wiele ras, startujące w zawodach, także kundelki.

© Załoga Chartykasa