Tinchy Stryder ft. Melanie Fiona – Let it rain.mp3
Choroby
 
© tollerka.deviantart.com


Kardiomopatia
należy do jednych z najczęstszych schorzeń układu krążenia u psów. Co więcej, jest jedną z najgroźniejszych i najtrudniejszych do leczenia chorób serca. Choroba ta dotyczy mięśni sercowych, dochodzi do nieodwracalnych zmian w ich strukturze. Zmienia się ich kształt, wielkość, elastyczność oraz kurczliwość. Mięśnie te bardzo szybko przestają funkcjonować w sposób prawidłowy.

Jest to choroba przede wszystkim raz dużych i olbrzymich. Najczęściej występuje u nich w wieku od 4 do 8 lat oraz u szczeniąt poniżej 1 roku życia. Zdarza się jednak, zwłaszcza w ostatnich latach, że choroba ta dotyka niektóre rasy średnie, jak cocker spaniele czy dalmatyńczyki. Najbardziej narażone na tę chorobę rasy to: doberman, boxer, dog niemiecki, bernardyn, nowofunland, chart szkocki, wilczarz irlandzki, chart afgański, owczarek staroangielski, airedale terrier, pudel duży, labrador retriever, golden retriever, spaniele. Choroba ta występuje dwukrotnie częściej u samców niż u suk.

Niestety nieznane są przyczyny choroby. Dzieje się tak zarówno u ludzi, jak i u psów. Pomimo wieloletnich badań, lekarzom nie udało się podać pewnej przyczyny. Jednakże jako potencjalne przyczyny podaje się

 • wady genetyczne.
 • infekcje
 • obecność toksyn w organizmie.
 • niedobory na przykład tauryny (aminokwas) czy karnityny (związek chemiczny występujący w wątrobie).
 • procesy autoimmunologiczne, kiedy organizm atakuje własne komórki.
 • zaburzenia w przemianie materii.

Z kolei do najczęstszych objawów należy… kaszel. Jest to też objaw najważniejszy, który powinien być dla nas sygnałem, że coś jest z psem nie tak. Kaszel wynika z gromadzenia się w płucach i oskrzelach płynu. Początkowo pojawia się głównie po gwałtownym wysiłku bądź w czasie podniecenia, jednakże z czasem staje się coraz bardziej uporczywy, pojawia się po każdym, nawet najmniejszym, wysiłku i długo nie ustępuje. Inne objawy, to:

 • dyszenie i gwałtowne łapanie powietrza po każdym wysiłku.
 • pies wydaje się być stale zmęczony, długo nabiera sił.
 • niechęć do ruchy i zabawy.
 • apetyt jest słabszy bądź też wręcz większy niż zazwyczaj.
 • spadek wagi, zanik mięśni.
 • pies dużo śpi, staje się leniwy.

Wraz z upływem czasu stan psa coraz bardziej się pogarsza, staje się on apatyczny, ma coraz większe problemy z oddychaniem i coraz słabszą kondycję. W tym samym czasie może mieć też wzmożone pragnienie oraz powiększony brzuch. Jeśli do tego czasu nie rozpoczęliśmy leczenia, pojawia się duży obrzęk płuc, uniemożliwiający oddychanie.

Objawy obrzęku to:

 • silny, wilgotny kaszel.
 • silna duszność – pies próbuje  oddychać, ma siny język, wyraźnie widać ruchy klatki piersiowej i mięśni. omdlenia.

Jest to stan zagrażający życiu i wymaga natychmiastowej, intensywnej opieki weterynaryjnej.Chorobę tę można rozpoznać poprzez badanie kardiologiczne, zdjęcia RTG, zapis EKG oraz badanie echokardiograficzne. Jeśli chodzi o leczenie, jest to choroba nieuleczalna. Możemy jednak złagodzić jej objawy, poprawić psu kondycję i przedłużyć życie. Leczenie wówczas polega przede wszystkim na podawaniu psu leków wspomagających pracę mięśnia sercowego, łagodzących objawy niewydolności krążenia i usuwających nadmiar płynu z brzucha i klatki piersiowej.

Drugim, równie ważnych elementem, jest zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchy, niezbyt dużej, ale regularnej. Mając psa chorego na kardiomopatię należy unikać wszelkiego intensywnego wysiłku oraz stanów stresu i podniecenia, które mogłyby niepotrzebnie obciążyć układ krążenia. Ważne jest też, aby zapewnić psu odpowiednie pożywienie(dieta dla psów z problemami krążeniowymi). Jeśli nasz pies jest otyły, pierwszym krokiem będzie jego odchudzenie, inaczej leczenie nie przyniesie żadnych rezultatów!

Niestety nie ma możliwości zapobiegania tej chorobie, ze względu na fakt, iż nie jest znana konkretna przyczyna. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze jej wykrycie. Dlatego, jeśli posiadasz psa szczególnie narażonego na tę chorobę, raz w roku wykonuj badanie kardiologiczne!

© Załoga Chartykasa