Demi Lovato – Can’t Back Down.mp3
  Tresura

© tollerka.deviantart.com

O programie adopcyjnym „LIRA” pierwszy raz usłyszałam dopiero tydzień lub dwa temu za sprawą jednej z bloggerek, która jest aktywną uczestniczką. Program zainicjował Jacek Gałuszka, znany szkoleniowiec, udzielał porad między innymi na łamach miesięcznika „Mój Pies”, prowadzi także własną szkołę tresury „Wesoła Łapka”.

Pierwsze spotkanie odbyło się w 2007 roku w Gliwicach i od tej pory program stopniowo rozszerza zasięg działania do kolejnych miast, kolejni ludzie zaczynają się interesować i brać udział w programie. „LIRA” była początkowo tylko i wyłącznie nazwą roboczą. Wzięła się od imienia kilkumiesięcznej suczki Liry, przywiezionej do Gliwickiego schroniska przez strasz miejską. Suczka była wystraszona i prawdopodobnie wcześniej bita, a po oswojeniu jej z ludźmi i nauce podstawowych zasad posłuszeństwa szybko znalazła kochający dom i jest teraz oczkiem w głowie swoich właścicieli.

W głowie szkoleniowca wyrosła więc myśl, że psom schroniskowym naprawdę można pomóc i to w znaczącym stopniu. Bo kto z nas ma odwagę przygarnąć agresywnego i nieposłusznego psa, albo takiego, z którym w ogóle nie można załapać kontaktu? Otóż to! Jednakże jeśli zbierze się trochę ludzi, do szaleństwa zakochanych w psach i chcących nieść pomoc, a do tego weźmie się doświadczonego szkoleniowca i behawiorystę, którzy będą mogli przyjrzeć się psom i opracować indywidualne szkolenie lub ewentualne terapie? Przepis gotowy.

Program „Lira” w Pomorskiej.pl

Bo o to właśnie chodzi w programie „LIRA”, o niesienie pomocy schroniskowym psiakom. Tym biednym, zapomnianym przez świat, ale jakże niezwykłym psom. Gdy takie przestraszone istotki oswoi się z człowiekiem, a na dodatek nauczy się paru podstawowych komend, typu: „siad”, „leżeć”, „do nogi”, a może trochę na pokaz: „podaj łapkę”, znacznie zwiększy się jego szansę na adopcję, a przychodzący do schroniska ludzie spojrzą na niego przychylniej. W skrócie główne cele programu:

  • budowanie pozytywnego kontaktu pies -człowiek, opartego na współpracy,
  • opanowanie podstawowego dla psa rodzinnego zakresu umiejętności,
  • socjalizacja z otoczeniem,(zapobieganie neofobii),
  • propagowanie akcji w mediach,
  • organizowanie pokazów umiejętności psów.

Szkolenia przeprowadzane są w małych grupach z tak zwanymi psami „problemowymi”, wszystkie szkolenia oparte są na pozytywnym wzmocnieniu – nie karzemy złych zachowań, ale nagradzamy dobre i to na nich się skupiamy.

Jak dotąd program „LIRA” ruszył miedzy innymi w: Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Bydgoszczy, Rzeszowie, Toruniu, Katowicach.

Więcej: Strona facebook programu, strona szkoły „Wesoła Łapka„.

© Załoga Chartykasa