Chris Brown – With You.mp3
Szczenięta

 
© tollerka.deviantart.com

Wbrew wszelkim pozorom, szczeniak to zajęcie pochłaniające ogromną ilość czasu.
– musi dostawać cztery posiłki dziennie o stałych porach.
– póki nie nauczy się czystości, trzeba je zaraz po obudzeniu i po każdym posiłku zanosić do toalety (wyznaczone miejsce, najlepsza będzie płaska miska wymoszczona gazetami i ręcznikiem).
– niezależnie od tego, jak się będziemy starać, szczeniak zawsze znajdzie coś, co może złapać w zęby i zniszczyć.
– trzeba zajmować się nim kilka razy dziennie – pielęgnować dotykać pokazywać świat. Im więcej doświadczenia zdobędzie w ciągu pierwszych tygodni życia, tym mniej bojaźliwy będzie jako pies dorosły.
– musisz znaleźć trochę czasu, żeby zabierać szczeniaka na spotkanie z innymi ludźmi i dziećmi, a także innymi zwierzakami, jak koty, króliki i, jeśli masz możliwość, końmi, krowami i innymi zwierzętami gospodarskimi.
– musisz wyszukiwać sytuacje, które wzbogacą jego doświadczenie, jak otwieranie parasolki, widok przejeżdżającego roweru, krótka przejażdżka samochodem.
– szczeniak potrzebuje także częstych drzemek, podczas których nie można mu przeszkadzać. Podczas snu uaktywnia się bowiem hormon wzrostu.

Chociaż wszystkie te czynności wydają się bardzo pracochłonne, to jednak z pewnością z uśmiechem będziemy obserwowali, jak nasz psiak się rozwija i z każdym dniem coraz bardziej zbliża się ku dorosłości.

© Załoga Chartykasa