Give your hear a break – Demi Lovato.mp3

 VIII grupa FCI

FCI 105/VIII.3  |  Francja

Barbeta zaliczamy do jednej z najstarszych ras, jego pochodzenie datuje się bowiem na XVI wiek.Były to psy myśliwskie, towarzyszące wielkim królom, takim jak, Henryk II czy Henryk IV. Obecnie barbety wciąż służą jako psy myśliwskie, wymagane są nawet próby pracy dla tych psów. Został przeznaczony do polowania na wodne ptactwo i zdecydowanie w tym jest najlepszy – wyszykuje, wypłasza i aportuje zestrzelone ptactwo. Jej nazwa wywodzi się od francuskiego słowa barbe, oznaczającego brodę, która tworzy się na podbródku barbetów.

Charakterystyczna dla barbetów jest długa, falująca i wełnista sierść, nadająca im wygląd spokojnych i trochę ospałych niedźwiadków. Za tą fasadą kryje się jednak niezwykle inteligentny, uroczy i przywiązany do człowieka pies. Nie sprawia problemów w szkoleniu, aczkolwiek z premedytacją wykorzystuje luki w szkoleniu i błędy swojego pana.

wszechstronnie użytkowe, pomimo niewielkiej liczby osobników. Polują, aportują, uprawiają „dock-diving”, obedience, agility, pracują w dogoterapii i jako przewodnicy niewidomych, a do tego bardzo lubią pracować i przebywać z człowiekiem, co czyni z nich wspaniałych kompanów dla tych, którzy lubią aktywne życie. Co więcej, potrafi on przystosować się do trybu życia właściciela – jeśli zrywamy się o świcie, on wstaje z nami, zaś jeśli lubimy poleniuchować po południu, on z chęcią poleniuchuje z nami.

Jakie pies przeznaczony do pracy w wodzie, uwielbia zabawy w niej i pływanie. Potrzebuje długiego i solidnego spaceru, a także dużej dawki zabaw i zajęcia. Nie jest to pies, który będzie zadowolony z całodniowego siedzenia w domu i leniuchowania, to nie leży w jego naturze. Z powodzeniem możemy go zabierać na polowania, po uprzednim zaliczeniu prób myśliwskich, nauczyć go aportować z wody, czy zabierać na poranny jogging.

Jedną z najlepszych cech barbeta jest to, że nie gubi włosa, co sprawia, że alergicy bardzo dobrze je tolerują, nawet ci o silnych reakcjach alergicznych. Nie oznacza to jednak, że nie będzie uczulał.

Nazwy: Barbet, francuski pies wodny, francuski pies dowodny, Griffon d’Arret a Poil Laineux, Perro de aguas francés.
Przeznaczenie pierwotne: aportowanie z wody.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 15-25 kg, 46-56 cm.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  białe, kasztanowe, płowe, szare, czarne.

© Załoga Chartykasa