Ola – S.O.S.mp3

 Wystawy

© tollerka.deviantart.com

Po co organizuje się wystawy? Dobre pytanie. Przyczyn jest kilka. Pierwszą z nich jest selekcja najlepszych psów i suk hodowlanych. Sędzia ocenia psy zgodnie ze wzorcem, a wiadomo, że im bliżej mu do wzorca, tym lepiej. Ma to na celu wyeliminowanie z hodowli osobników z wadami, by nie zagrozić całej linii. Zwierzęta w pełni zdrowe, nie posiadające wad genetycznych i odpowiadające wzorcowi, otrzymują wysokie oceny i są uważane za dobrych reproduktorów.

Po drugie jest to dobry sposób na zapoznanie się z rasami. Może nie widać tego tak po wystawach krajowych, zwłaszcza w niektórych miejscowościach, ale większe i bardziej znane wystawy, na przykład międzynarodowa w poznaniu bądź światowej sławy wystawa Crufts przyciąga właścicieli z całego świata i można na nich zobaczyć rasy nie tylko bardzo rzadkie, ale i takie, których nie mamy szans zobaczyć w naszym kraju. Parę lat temu Crufts zgromadził 365 ras na 366 zarejestrowanych. Prawdziwy raj dla psiarzy!

Co więcej jest to idealne miejsce dla pasjonatów fotografii, bo gdzież indziej spotkamy tyle uroczych modeli, co tam? oraz dla miłośników kynologii, jak i dla tych, którzy myślą o kupnie psa, ale nie za bardzo wiedzą, jaką rasę wybrać. Na wystawach można spotkać wielu hodowców, którzy chętnie wdadzą się w dyskusję na temat rasy, a przy okazji możemy od razu zobaczyć psy, nie musząc jeździć po całym kraju. A ile nowych znajomości można przy tym zawrzeć…

© Załoga Chartykasa