Mitchell Musso – Hey.mp3

 II grupa FCI

FCI 308/II.1  |  Holandia

Holenderskie pinczery początkowo były używane do tępienia gryzoni w stajniach, czym kojarzy się bardziej z terierami niż pinczerami. Pierwotne osobniki były także bardzo podobne do gryfonów belgijskich, a sama rasa była uważana za bardzo niestabilną i uważano, że nie będzie w stanie przetrwać. Jednakże znalazło się paru miłośników, którzy wspólnymi siłami uregulowali rasę, choć minęło prawie sto lat, zanim została zarejestrowana przez FCI.

Obecnie smoushond jest znany głównie w Holandii, poza granicami kraju raczej niespotykany, a jeśli już to w niewielkich ilościach. Ciekawe jest to, że w krajach anglojęzycznych zaklasyfikowany jest do grupy terierów, a nie do pinczerów, jak w FCI.

©  Enrico Laçet

Psy tej rasy mają długą, podwójną warstwę ochronną, stworzoną ze sztywnej sierści, nadającej mu trochę niechlujny wygląd. Przez tę właśnie sierść wielu ludzi myli się, uważając je za zwykłe mieszańce. Pomimo tego, jest to posłuszny pies domowy, przyjazny i uroczy towarzysz, a sama sierść jest bardzo łatwa w pielęgnacji.

Zręczny i inteligentny, posiada duże zdolności adaptacyjne i bez problemu zadomowi się w nowym miejscu. Jest bardzo czujny i wesoły, a także wrażliwy. Są dobrymi stróżami, o każdym intruzie ostrzegą szczekaniem, jednakże jeśli szczekanie staje się obsesyjne, należy to skorygować, gdyż stanie się uporczywe nie tylko dla nas, ale także dla okolicznych sąsiadów, nie mówiąc już o tych, którzy mieszkają w bloku.

© nederlandsehondenrassen.nl

Smoushond jest ponadto dobrym psem rodzinnym, świetnie dogaduje się z dziećmi i nie będzie miał problemu z mieszkaniem z innymi zwierzętami lub psami. Ważne jest jednak, aby zapewnić mu konsekwentne szkolenie, gdyż inaczej może stać się dominujący, nie tylko w stosunku do ludzi, ale także pozostałych zwierząt.

Ci, którzy mieszkają w blokach mogą spokojnie myśleć o takim psie, pod warunkiem, że są w stanie zapewnić mu aktywność fizyczną i umysłową, inaczej psy będą nieszczęśliwe i mogą stać się problematyczne. Potrzebują codziennych długich spacerów, uwielbiają także pływać. Warto pomyśleć o psich sportach, takich, jak agility czy flyball.

Nazwy: Hollandse smoushond, Dutch smoushond, pinczer holenderski, Dutch Ratter, Smoushond.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na szczury.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, stróżujący.
Wielkość i waga: 9-10 kg, 35-42 cm.
Długość życia: 12-15 lat.
Umaszczenie:  odcienie żółci.

© Załoga Chartykasa