Jordin Sparks – Shy boy.mp3
 Szkolenie
© tollerka.deviantart.com

Założę się, że co najmniej 2/3 z Was lubi, gdy pies śpi razem z Wami w łóżku. Nie należy jednak zapominać, że pies ma swoje własne legowisko i tam jest jego miejsce. Najlepiej, aby psie legowisko było miękkie, wygodne i przede wszystkim dopasowane do wielkości psa. Pies nie będzie się czuł dobrze, ani na za małym, ani na zbyt dużym legowisku. Małe będzie bardzo niewygodne, z kolei zbyt duże wywoła w nim poczucie samotności.

Dlaczego pies nie chce spać na swoim legowisku?
Wielu właścicieli popełnia ten błąd, że zaprasza popiskującego szczeniaka do swojego łóżka. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż szczeniak utwierdza się w przekonaniu, że jest najważniejszy i ma nas na każde skinienie ogona.Poza tym może to doprowadzić do tego, że pies nie będzie chciał spać w swoim legowisku i do końca swojego życia będziemy dzielić z nim łóżko.

Nie bez znaczenia jest też jego pozycja w rodzinie, Jeśli jest to pies dominujący, może uparcie odmawiać spania w legowisku, gdyż będzie to „poniżej jego godności”, nie będzie chciał po prostu zaakceptować miejsca przez nas wyznaczonego.

Kolejna sprawa to rodzaj legowiska. Nie może ono być za małe, ani położone w miejscu narażonym na przeciągi lub takich, gdzie ciągle kręcą się jacyś ludzie, bowiem pies potrzebuje miejsca tylko dla siebie, swojego małego azylu. Musi być też na tyle duże, by zwinięty w kłębek pies się na nim mieścił, ale nie za duże, gdyż wtedy poczuje się samotny i zagubiony. I co najważniejsze, psu leżącemu na swoim legowisku nie przeszkadzamy. Pozwólmy mu mieć chwilę spokoju i miejsce, w którym czuje się bezpieczny. Nigdy też nie karcimy go, gdy się tam znajduje. To musi być strefa bezpieczna i przyjazna dla naszego psa.

© Załoga Chartykasa