Mitchell Musso – Hey.mp3

 V grupa FCI

 

FCI 284/V.3  |  Finlandia

Lapinporokoira nie należy do psów znanych i rozpoznawalnych na świecie. Wywodzi się z Finlandii, gdzie pierwotnie wykorzystywano je do pracy przy… reniferach, przez co można śmiało powiedzieć, że są finlandzkimi psami pasterskimi. Sama nazwa rasy, „lapinporokoira” znaczy właśnie „pies na renifery”. Jest to połączenie słów „lapin” – arktyczny, bądź w tym znaczeniu lapoński, „poro” – renifer i „koira” czyli pies.

© Lupin et sa meute from flickr

Jest to średniej wielkości pies, nie wyróżniający się bardzo, za wyjątkiem puszystego ogona, lekko zakręconego ku górze. Typowy pies pracujący, wymagający dużych ilości zajęć zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Ważne jest to, że pies ten nie nadaje się do życia w mieście i na terenach zamkniętych. Został on wyhodowany do pasienia reniferów na rozległych terenach otwartych, trudnym terenie, często setki kilometrów od domu.

Jest bardzo przywiązany do swojego właściciela, jednak na ogół pracuje sam. Sam zagania zwierzęta i sam wyznacza sobie poprzeczkę. Jest czujny, bystry, aktywny, a do tego pojętny i bardzo szybko się uczy. Z drugiej strony jest niezależny, nie będzie nam się kręcił pod nogami i nie stanie się klasyczną przylepą. W pracy wytrzymały i niezmordowany, nie okazuje zmęczenia, ani znudzenia, czujny i opiekuńczy do ostatniej chwili.

© Lupin et sa meute from flickr

Idealny będzie dla ludzi żyjących aktywnie, kreatywnych i wysportowanych, potrafiących zapewnić mu ciągły rozwój. Mając takiego psa powinniśmy pomyśleć o sportach – agility, obedience, Rally obedience, flyball, carting (ciągnięcie wózków), wyścigi psich zaprzegów, próby polowe oraz wydarzenia związane z owczarkami – pokazy zaganiania owiec chociażby.

Nazwy: Lapoński pies pilnujący reniferów, Lapland Reindeer dog, Lapsk Vallhund, Lapponian Herder, Reindeer Herder, Lapinporokoira, owczarek lapoński, Berger finnois de Laponie, Chien de Rennes de Laponie, Lappländischer Rentierhund, Finnischer Lapplandhirtenhund.
Przeznaczenie pierwotne: zaganianie reniferów.
Przeznaczenie obecne: zaganianie reniferów, pies towarzyszący, stróżujący.
Wielkość i waga: 40-55 cm, 27-30 kg.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  czarne lub czekoladowe podpalane.

© Załoga Chartykasa