Sylwia Grzeszczak – Flirt.mp3

 Szczeniak w domu

Im staranniej przygotujemy nasz dom na przyjęcie psa, tym mniejszy problem będzie miał on z adaptacją i szybciej się przystosuje, co i nam oszczędzi sporo kłopotów. Co musimy więc zrobić, aby ułatwić życie i sobie i psu?

  • zawczasu kupujemy miskę na wodę, na jedzenie, koniecznie muszą być dwie osobne. Możemy się uzbroić w dodatkową, nigdy nie zaszkodzi.
  • koszyk do spania lub materac oraz wybieramy miejsce, w którym pies będzie mógł w spokoju odpocząć.
  • zabawki które damy zwierzakowi, oczywiście nie przesadzamy z ich ilością.
  • smycz, obrożę.
  • i ewentualne inne, które przyjdą nam na myśl, czyli ogólnie rzecz biorąc tak zwaną wyprawkę dla zwierzaka.

Przyjrzyjmy się bliżej paru kwestiom.

Zabezpieczenie mieszkania

To, co najważniejsze, należy zabezpieczyć mieszkanie, to jest wszystkie kable, cenne rzeczy i to, co szczeniak może zniszczyć. W przypadku kryształów, waz, wazonów i rzeczy kruchych, które dotąd stały sobie bezpiecznie gdzie popadnie, muszę znaleźć się wysoko, poza zasięgiem psa. Kable należy zabezpieczyć tak, aby szczeniak nie mógł ich gryźć, ani, nie daj boże, przypadkiem jakiś przegryźć, odcinając nas od prądu, internetu lub niszcząc ładowarkę do telefonu. Przy okazji i jemu nie stanie się krzywda, gdy przegryzie coś, co jest podłączone do prądu. Buty chowany do szafek i od pierwszych dni pilnujemy szczeniaka, by przypadkiem jakiegoś nie żuł, to samo tyczy się kapci i leżących na podłodze ubrań, Od teraz też nie zrzucamy na podłogę tego, co nam jest niepotrzebne, by potem to zmieść, gdyż działa to na psa jak magnes, a wiadomo, że niektóre to istne odkurzacze.

Kojec

Jeśli myślimy o psie, który ma spać na dworze, w budzie lub specjalnie urządzonym kojcu, o tym też musimy zawczasu pomyśleć i wszystko przygotować. Nawet, jeśli ma to być powiedzmy rozwiązanie tymczasowe – na ciepłe dni, musi on być przygotowany, zanim pies zjawi się w domu. Przede wszystkim, musi on mieć zapewniony kontakt ze swoją rodziną, nie może być odosobniony, gdyż takie psy z czasem dziczeją, robią się niespokojne, a nawet agresywne.

Wybieg dla psa powinien mieć powierzchnię co najmniej sześciu metrów kwadratowych, do tego należy doliczyć jeszcze budę, która musi być bezpieczna dla psa, stanowić miejsce wypoczynku i schronienia, toteż musi być szczelna, dostatecznie duża i wysłana czymś, na czym pies może leżeć. Wybieg nie może być ani za mały, ani za duży.

Podział obowiązków

Gdy już ustali się, gdzie pies śpi, gdzie je, należy pomyśleć o podziale obowiązków. Nie może być tak, że kupujemy psa rodzinnego, a cała odpowiedzialność spada, powiedzmy, że na najstarsze dziecko. Szczeniaka trzeba przyzwyczajać po kolei do każdego członka rodziny, nie pozwólmy, aby wszyscy się rzucili i głaskali szczeniaka, gdyż w ten sposób tylko się go wystraszy. Kolejność, w jakiej szczeniak zapoznaje się w z rodziną także powinna zostać ustalona wcześniej.

Znajomi, a rodzina

Na pewno pokusa pochwalenia się nowym domownikiem przed znajomymi jest nieodparta, ale trzeba pamiętać o tym, że innych zaprosić możemy dopiero po tym, jak szczeniak zaadaptuje i się i pozna, która rodzina jest jego, inaczej możemy zakręcić biednego zwierzaka. Bowiem pierwsze dni, dajmy na to tydzień, pobytu szczeniaka w domu należą tylko i wyłącznie do nas i nie warto tego psuć odwiedzinami innych.

© Załoga Chartykasa