Akcent – Jokero.mp3

 III grupa FCI

FCI 302/III.1  |  Irlandia

Irlandia urzeka nad nie tylko pięknymi widokami, kuszącymi ofertami pracy, niesamowitym folklorem, ale także rasami psów, z których najmniej znaną jest bez wątpienia irish glen of imaal terrier. Mówi się o nim rough-and-ready sealyham, miniaturowy wilczarz irlandzki albo soft-coated wheaten na krótkich łapach. Te nazwy jednak nie nawiązują zbytnio do charaktery i niepowtarzalności tej rasy, a ledwie do jej wyglądu, który może faktycznie kojarzyć się z tymi rasami.

Terier ten swe korzenie ma w irlandzkim miasteczki Glen of Imaal w hrabstwie Wicklow, od czego pochodzą dwie głównie nazwy rasy. Jest to po prostu terier z Glen of Imaal, wyhodowany po to, by pozbywać się gryzoni z gospodarstw, a w wolnym czasie był zabierany na polowania na borsuki.

© JAH Photography from flickr

Glen jest psem silnie zindywidualizowanym o silnych łapach, wystarczająco silnym i zahartowanym, by wleźć za borsukiem do nory i go stamtąd wywlec. W terenie energiczny i zuchwały, wszędzie wciśnie swój ciekawski nos, by potem w domu zamienić się w kanapowego leniucha. Uwielbia popołudniami zajmować kanapę i obserwować członków swojego stada, jest bowiem zaangażowany w życie gospodarstwa i lubi przebywać blisko jego członków. Nie lubi siedzieć sam w domu, snuje się smutny po domu i z nudów lubi pogryźć parę mebli albo złośliwie nasikać na dywan.

Spokojnie znosi zabawy z dziećmi, uwielbia z nimi ganiać i harcować. Niektóre gleny mogą być zadziorne i wojownicze w stosunku do innych psów, na ogół jednak dosyć dobrze się z nimi dogadują. Są aktywne, pojętne i skore do zabawy, w pracy zaś zamieniają się w cichych i zwinnych pracusiów. Część z nich bardzo dobrze pracuje w wodzie, inne jej nie znoszą i nie są zbyt dobrymi pływakami, dlatego warto od małego oswajać go z wodą i sprawdzić, do jakiego typu należy nasz glen.

© Juliette Sandbox

Mówi się, że posiadanie glena jest wyjątkowym i niepowtarzalnym doświadczeniem, jednakże nie jest to rasa dla każdego, a szorstka sierść nie przysparza zbyt wielu kłopotów pielęgnacyjnych.

Nazwy: miniaturowy wilczarz irlandzki, rough-and-ready sealyham, irish glen of imaal terrier, glen of imaal terrier, wicklow terrier, glen.
Przeznaczenie pierwotne: zabijanie gryzoni, polowanie na borsuki.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Wielkość i waga:  33-36 cm, 15-16 kg.
Długość życia: około 15 lat.
Umaszczenie:  płowe, błękitnoszare, pręgowane, pszeniczne.

© Załoga Chartykasa