Sylwia Grzeszczak – Flirt.mp3

 X grupa FCI

FCI 285/X.3  |  Hiszpania

Galgo español został przywieziony do Hiszpanii już w starożytności przez Celtów, razem z takimi rasami, jak greyhound czy deerhound. W tamtych czasach nazwa „galgo” odnosiła się do wszystkich chartów, niezależnie od rodzaju i kraju pochodzenia, co więcej, Hiszpanie nawet dzisiaj mówią o chartach w ten sposób, dlatego, jeśli powiemy o charcie „galgo”, mamy na myśli pulę ras. W tym wypadku trzeba używać pełnej nazwy rasy, aby zostać zrozumianym. Nie ma niestety żadnych zapisków, jak chart hiszpański wyglądał na początku, są to tylko fragmenty opisów po celtycku i łacińsku, zaś swój obecny wygląd zawdzięcza hiszpańskim hodowcom.

Obecnie chart hiszpański jest psem posłusznym i inteligentnym, szybko się uczy i lubi sprawiać właścicielowi przyjemność. Chart ten łaknie towarzystwa, kontaktu z człowiekiem, jego miłości i akceptacji. Jeśli pozostawimy go samego na dłużej, zignorujemy, bądź będziemy karać, stanie się apatyczny, smutny i lękliwy. On po prostu uwielbia czas spędzony ze swoją rodziną, kocha ją, także dzieci, z który dogaduje się znakomicie, a co więcej jest cierpliwy i bez wątpienia sprawi maluchom mnóstwo radości.

© dysterwald.deviantart.com

Tak, jak mocno kocha swoją rodzinę, równie mocno jest nieufny w stosunku do obcych, patrzy na nich podejrzliwie i nie chce podejść, dlatego już od szczeniaka musimy mu pokazać, kto z naszych znajomych jest „tym dobrym” i wprowadzić ich w życie psiaka.  Z kolei nie ma problemu z dogadywaniem się z innymi psami, dlatego jeśli myślimy o charcie jako kolejnym psie, nie stanowi to problemu. Po odpowiednim przeszkoleniu stanie się wspaniałym towarzyszem i ułożonym domownikiem, wzbudzającym zazdrość i podziw w oczach znajomych.

Hiszpańskie charty występują w dwóch odmianach – szorstkowłosej i krótkowłosej, z czego bardziej znaną i lubianą jest chyba odmiana krótkowłosa. Obie odmiany są bardzo łatwe w pielęgnacji, ale wymaga on regularnych przeglądów uszu i zębów, przycinania pazurów i szczotkowania, a także, jak to chart, sporej ilości ruchu.

Bez wątpienia będzie to wspaniały towarzysz dla rodzin z dziećmi, ludzi aktywnych, lubiących przygodę i potrafiących nawiązać niezwykłą więź z psem.

© mrsumbrellacute.deviantart.com

Nazwy: chart hiszpański, galgo español, spanish greyhound, Llebrer espanyol, Galgo, Spanischer Windhund, spanish galgo.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie za pomocą wzroku.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, wyścigowy, polowanie.
Wielkość i waga: 60-70 cm, 20-30 kg.
Długość życia: około 12  lat.
Umaszczenie:  kremowe, pręgowane, kasztanowo-białe, czarne.

© Załoga Chartykasa