Kase ft Wrethov – Break down.mp3

 III grupa FCI 

FCI 75/III.3  |  Szkocja

Gdy w 1600 roku hiszpański statek rozbił się u wybrzeży wyspy Skye w Szkocji, nikt nie spodziewał się, że przebywające tam psy wymieszają się z lokalnymi i stworzą jedną z najstarszych ras psów. Choć wówczas nie była to rasa uznana przez jakikolwiek związek, a co dopiero znana na świecie, zyskała jednak rozgłos w XIX wieku dzięki Królowej Elżbiecie, która upodobała sobie tych małych indywidualistów. Jednak chyba największy rozgłos przyniósł razie piesek imieniem Greyfrairs Bobby, który przez wiele lat pilnował grobu swojego zmarłego pana i zrobił w związku z tym niezłe zamieszanie.

© Trash Boat / flickr

Obecne skye mają około 130 cm długość, 26 cm w kłębie i uważa się je za małe pieski i wielkim duchu. Wydaje się nieproporcjonalny, niczym jamnik, ale właśnie ta cecha czyni go tak niepowtarzalnym. Ciekawe jeszcze jest to, że młode psy mają zupełnie inny kolor sierści niż wtedy, gdy dorosną. Szczeniaki mają dużo jaśniejszą sierść i ciemnieje ona z wiekiem.

Skye jest psem przede wszystkim wiernym, kochającym i czułym. Do tego odważnym, śmiałym, zabawnym i szczęśliwym, gdy poświęcamy mu uwagę. On pragnie kontaktu z człowiekiem, jego uwagi i tego potrzebuje. Nie możemy zostawiać go samego sobie na długie godziny, gdyż zrobi się problematyczny. Skye co więcej mają dosyć silny instynkt pogoni, więc jeśli mamy inne zwierzęta albo dzieci w domu, musimy nauczyć naszego pupila, że ma z nimi współżyć, nie uganiać się za nimi po całym domu.

Niektóre osobniki mają naturalne skłonności do dominacji i trzeba z takimi uważać, gdyż w przypadku złego szkolenia zwyczajnie wejdą nam na głowę. Jeśli dopuścimy już do tego, i będziemy mieli w domu psa dominanta, może się lekko zmienić jego temperament – stanie się agresywny, stanie się bardzo nieufny wobec obcych, będzie aż zbyt opiekuńczy w stosunku do swojej rodziny – będzie obsesyjnie szczekał, a w najgorszych przypadkach może pogryźć osobę usiłującą się do nas zbliżyć.

© missmonica513 / flickr

Aby żyć ze skyem pod jednym dachem, należy mu przede wszystkim zapewnić dużą codzienną dawkę aktywności fizycznej i umysłowej. W takim wypadku będą spokojniejsze, będą mniej broić i bez większych problemów dopasują się do życia w mieszkaniu. To, co warto pamiętać, to że kupując skye’a, kupujesz przyjaciela na całe życie, gdyż jest to pies jednego pana. Gdy już raz pokocha jednego, na innego nie będzie chciał spojrzeć.

Nazwy: skye terrier, skye.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na małe zwierzęta.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Wielkość i waga: 8,5-10 kg, 23-25 cm.
Długość życia: 12-15 lat.
Umaszczenie:  kremowe, płowe, szare, czarne.

© Załoga Chartykasa