Big Time Rush – Amazing.mp3
  VI grupa FCI

FCI 130/VI.1  |  Szwecja

Drever powstał najprawdopodobniej na skutek krzyżowania jamnikoogarów westwalskich i duńskich. Choć u nas właściwie się o nim nie słyszy, jest bardzo popularny w Kanadzie i Szwecji, gdzie pełni rolę nie tylko psa wykorzystywanego na polowaniach, ale także dobrego stróża i oddanego psa rodzinnego.

Bo takie właśnie są – przede wszystkim wspaniali towarzysze człowieka. Wierni przyjaźni i weseli, bez problemu wpasują się w rozległe tereny wiejskie, jak i tereny podmiejskie. Niestety nie jest to pies do miasta, małych mieszkań i betonowych alejek. Został stworzony do pracy w terenie, lesie, gęstych chaszczach, by tropić drobne zwierzęta, takie, jak lisy, króliki, czy nawet dziki. W mieście czułby się zwyczajnie zagubiony i nieszczęśliwy.

© Jenna S. / flickr

Bardzo szybko się uczą i zaliczają się do ras posłusznych. Gdy już raz nauczysz czegoś drevera, zapamięta to na długo, a podczas szkolenia z chęcią będzie spełniał twoje polecenia i sprawiał ci przyjemność. One uwielbiają wszelkiego rodzaju, ćwiczenia gry konstuktywne, także zabawa z nim to świetny sposób na znalezienie nowych gier i zabaw, ale także rozwinięcie naszej kreatywności i szuaknie coraz to nowszych i bardziej zrożnicowanych sposobów na zabawę.

Niestety nawet tak pozornie idealne psy, mają swoje wady. Przede wszystkim jest to pies niezwykle szczekliwy, ze względu na geny psa tropiącego. Używane do polowań drevery swoją obecność oznajmiają bardzo głośnym i uporczywym szczekaniem, aby było je łatwo znaleźć w gęstych krzakach. Dlatego też trzeba je bardzo wcześnie socjalizować i zwyczajnie oduczyć szczekania albo nauczyć tak zwanego szczekania na komendę. Nie chcemy chyba narażać się na krzywe spojrzenia sąsiadów i wizyty policji w nocy…

Poza tym, psy te bardzo ciężko znoszą rozstania, samotność, kłótnie w rodzinie, remonty i ogólnie rzecz biorąc zmiany. Także jeśli nie ma cię w domu przez osiem godzin dziennie i nie ma się kto nim zająć – wybij go sobie z głowy, bo po powrocie do domu zastaniasz zdemolowane mieszkanie i smutnego, zniechęconego psa. Z drugiej strony zaś bardzo mocno przywiązują się do swojej rodziny, więc jeśli weźmiesz małego dreverka, będziesz go miał do końca życia.

© Heidi Rummelhoff Ringstad

Utrzymać je i pielęgnować jest bardzo łatwo, nie sprawia to problemów. Warto pomyśleć i sportach i polowaniach, a jeśli nie mamy takich możliwości, o czymś, co zastąpi psu polowanie i pozwoli korzystać naturalnych instynktów, a przede wszystkim zajmie go i zmęczy. Długie spacery po lesie, włóczęgi, wędrówki – bez wątpienia będzie nam towarzyszył z uśmiechem na pysku.

Nazwy: drever, jamnikoogar szwedzki, Swedish Dachsbracker.
Przeznaczenie pierwotne: tropienie zwierzyny.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, myśliwski.
Wielkość i waga: 14,5-15,5 kg, 29-41 cm.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  czarno-białe, tricolor, płowo-białe.

© Załoga Chartykasa