Varsity – Maybe this is love.mp3
 Historie ras

© beware-of-jam-hands.deviantart.com

Patrząc na dane, dotyczące maltańczyka, można by sugerować, iż pochodzi on z Malty. Nic bardziej mylnego. Te małe pieski zostały po raz pierwszy wspomniane w 230 r p.n.e. przez greka Kalimachosa. Mówił on o małych pieskach, pochodzących z wyspy Melitaeus, dziś znanej jako Meleda, leżącej u wybrzeży Dalmacji (dzisiejsza Chorwacja). O maltańczykach jako o psach z Malty pisał dopiero Piliniusz, żyjący w latach 23-79 n.e., a więc przeszło 300 lat później. Piliniusz opisywał je, jako psy dobre na choroby, ponieważ kładło się je na brzuchu chorego i ponoć wchłaniały chorego. Nie wiadomo jednak, ile jest w tym prawdy.

Mówi się jednak, że najstarsze zapiski dotyczące maltańczyka pochodzą z Aten z V w p.n.e, czyli dwa stulecia przed Kalimachosem. Ponoć na ateńskiej wazie z tamtego okresu widnieje wizerunek psa i napis „Melitae”, co znaczy tyle, co „Malta”. Wizerunek przedstawia małego białego psa, jest jednak na tyle niejednoznaczny, że może być to każdy mały biały pies, od maltańczyka, aż po szpica, dlatego trudno brać to pod uwagę.

W późniejszych czasach wizerunek maltańczykowatych psów pojawiał się w średniowieczy na obrazie Tycjana, na którym to przedstawił Vincento Mosti z przypominającym maltańczyka psem. Podobny pies pojawiał się także na haftowanych ozdobach sukni i serwetek. Było to na przełomie XV i XVI wieku. W XVI wieku pojawiły się także pierwsze konkretne wzmianki, bowiem Conrad Gesner pisał w swojej książce „Thierbuch”, wydanej w 1563 roku o maltańczykach: „Małe, piękne, wesołe pieskiznane przed laty szczególnie na wyspie Melitea, od której wzięły swoją nazwę. Melitei są nazywane w naszych czasach psami zabawkami, kupowane za duże pieniądze, trzymane z wielkimi honorami i w dobrobycie przez szlachetnie urodzone damy. Nazywane bywają również psami do towarzystwa i zabawy, są małe, mają obfity włos, są białe, nakrapiane rudymi łatami, przez wielu ludzi w specjalny sposób karmione i wychowywane„.

Trzeba przyznać, że od tamtego czasu przeznaczenie się wiele nie zmieniło, bowiem dla wielu ludzi wciąż są małymi słodkimi pieskami i wielu traktuje ich jako maskotki. Ich obecny wygląd zawdzięczamy Anglii, bowiem na początku tylko niektóre psy miały białą sierść, a pierwsze zarejestrowane maltańczyki miały… żółto-brązowe łaty.  Dzisiaj nie sposób spotkać innego, niż białego. Teraz są to małe i wesołe pieski, uwielbiające się bawić z tymi, których kochają i zyskujące coraz większą popularność na całym świecie.

© Załoga Chartykasa