Westlife – Tonight.mp3
 IX grupa FCI

FCI 128/IX.7  |  Wielka Brytania

Swoją nazwę zawdzięcza królowi Karolowi II, który ponoć ze swoimi spanielami spędzał więcej czasu, niż poświęcał go swojemu królestwu, zaś wygląd ścisłej selekcji najmniejszych osobników, wymogom ówczesnej mody i prawdopodobnie krzyżowaniu z japońskim czinem. Kiedyś uwielbiane pieski salonowe, typowe psy do towarzystwa, dziś nic nie straciły ze swojej roli, charakteru i wyglądu, ciesząc zarówno dużych, jak i małych.

King Charles spaniel jest typowym psem do towarzystwa, wyhodowanym konkretnie do tych celów i wspaniale spełniającym swe zadanie. Jest mały, więc nie stanowi dla niego problemu mieszkanie na małych przestrzeniach. Jest to łagodny, zabawny, kochający i słodki piesek, jednocześnie bardzo inteligentny, cichy i niefrasobliwy, a mieszkanie z nim to praktycznie sama przyjemność. Łatwo dogadują się z innymi psami, doskonale dogadają się też z dziećmi, jeśli tylko pokażemy obydwu stronom, gdzie jest ich miejsce.

Mało szczekliwe, nie są zbyt dobrymi stróżami, a niektóre osobniki są znane jako bardzo wybredne w kwestiach żywieniowych. Niestety mają skłonności do dominacji i zachowywania się jak pan domu, dlatego wcześnie trzeba mu pokazać, gdzie jego miejsce, mieć odpowiednie podejście, duże cierpliwości i jeszcze więcej miłości w zanadrzu. Co więcej, ten pies potrzebuje kontaktu z ludźmi,. Jego brak lub zły kontakt, także zła socjalizacja i szkolenie, mogą spowodować szereg problemów behawioralnych, które może być potem trudno skorygować.

stosunkowo mało aktywne w domu, co nie zmienia faktu, że potrzebują codziennej dawki ruchu i zajęć i ćwiczeń, w których stoją na równi z człowiekiem, to nie jest pies, któremu należy pozwalać wygrywać w każdej zabawie, ma zbyt wysokie mniemanie o sobie.

Niektóre spaniele są podatne na choroby układu oddechowego, choroby serca, problemy z oczami i infekcje uszne, dlatego w ich przypadku niezbędne są regularne wizyty u weterynarza i kontrolowanie stanu oczu i uszu, aby uniknąć i wyeliminować ewentualne infekcje. Są też niezwykle podobne do swoich kuzynów, cavalieri, różnią się od nich jednak krótszą kufą, która może powodować problemy z oddychaniem i charczenie, na ogól jednak nie jest to nic poważnego.

Nazwy: King charles spaniel, english toy spaniel, kcs, toy spaniel, charlies, Prince Charles Spaniel, ruby spaniel, Blenheim spaniel.
Przeznaczenie pierwotne: pies do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 4-6 kg, 25-27 cm.
Długość życia: około 12 lat.
Umaszczenie:  blenheim, rudy, podpalany, czarny podpalany, tricolor.

 © Załoga Chartykasa