Ola Svensson – All around the world.mp3

 Niezarejstrowane

Niezarejestrowane  |  USA

Chinook jest stosunkowo młodą i nową rasą, został opracowany przez Arthura Waldena na początku XX wieku. Chciał on stworzyć silnego i przyjaznego psa do pracy przy saniach. Początkowo krzyżował on mastiffy z huskymi, a ich szczenięta w późniejszym czasie z owczarkiem niemieckim, aż powstał ty, który mu się marzył – chinook.

Budowa chinooka sprawia, że jest to pies idealny do ciągnięcia sań, czy wózków, dobrze się też sprawdzi w sportach tego typu. Jest to typowy pies dla osób aktywnych – silny, energiczny, potrzebujący sporej dziennej dawki ruchu, z drugiej strony zaś mamy pieszczocha, która uwielbia być głaskany, pomagać w domu i po prostu być blisko ukochanych ludzi. Łatwo i szybko dogaduje się ze swoją rodziną, jest bardzo wierny i lojalny, mocno się przywiązuje.

© ElectricSheep / flickr

Uważa się je za zwierzęta wszechstronne, pracowite i wytrzymałe. Idealnie sprawdzą się przy obedience, flyballu, wyścigach wózków, także jako pies ratownik. Jedną z ich najważniejszych cech jest temperament – spokojny, nieagresywny z bardzo przyjaznym usposobieniem. Może się czasami wydawać, że są szorstkie i nie chcą wdać się w bliższą relację, ale jeśli zdobędziemy ich zaufanie, pokażą nam swoją stronę pieszczocha i bez wątpienia nas pokochają.

Większość chinooków toleruje dzieci i chętnie z nimi przebywa, nawet, jeśli nie miały z nimi kontaktu, bowiem chinook został wyhodowany jako pies rodzinny. Jeszcze lepiej będzie, jeśli taki pies będzie się z nimi wychowywał, nie straszne mu wtedy nawet dzieci szorstkie i nie do końca rozumiejące, że psa się nie ciągnie za ogon. Trzeba jednak uszanować ich spokój przy szkoleniu. Uczą się chętnie i dosyć szybko, ale nie reagują na podniesiony głos i brutalne metody. Potrzebują osoby, która jest silna, pewna siebie, konsekwentna, ale w żadnym wypadku surowa i agresywna.

Psy te mają grubą warstwę sierści z podszerstkiem, który jest miękki i puszysty, przystosowując chinooki do niższych temperatur i cięższych warunków. Ciekawe jest to, że jeśli hodujemy chinooki w cieplejszych rejonach, ich sierść będzie lżejsza i cieńsza od sierści ich kuzynów z północy.

© *jude* / flickr

Można spotkać chinooki w, nazwijmy to, dwóch wersjach – z uszami oklapłymi i uszami stojącymi. Nie są one kopiowane, stoją naturalnie. Po prostu u jednych osobników staną, u innych nie. Ogólnie są to zwierzęta bardzo zdrowe i dosyć długo żyją, choroby zdarzają się u naprawdę niewielkiego odsetka populacji.

Na koniec z ciekawostek: chinook został uznany za oficjalnego psa stanu New Hampshire i USA. Poza stanami jest właściwie nieznany.

Nazwy: Chinook.
Przeznaczenie pierwotne: ciągnięcie sanek .
Przeznaczenie obecne: ciągnięcie sanek, pies do towarzystwa, stróż.
Wielkość i waga: 53-61 cm, 29,5-41 kg.
Długość życia: około 15 lat.
Umaszczenie:  od jasno miodowego do rudo-złotego.

© Załoga Chartykasa