Arctic Monkeys – R U Mine?.mp3

 I grupa FCI

 

FCI 326/I.1  |  Rosja

Południoworosyjski owczarek, pomimo swojej nazwy, został wyhodowany na granicy Rosji z Ukrainą, dlatego w niektórych kręgach nazywa się go owczarkiem ukraińskim, nie rosyjskim. Z wyglądu bardziej przypomina owłosionego kundla, ewentualnie owczarki staroangielskie, typowy biały pasterz, strzegący swych owiec.

Solidnie zbudowany pies, nie muskularny i ciężki, ale smukły i zgrabny, wystarczająco silny i wytrzymały, aby godzinami, a czasami nawet dniami, pilnować swego stada i przeprowadzać je z jednego pastwiska na drugie. Długa i gruba sierść chroni go przed deszczem, wiatrem i zimnem, pozwalając mu przetrwać na różnych terenach Rosji. łatwo tez przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych i temperatur, co jest jego dodatkowym atutem.

© uk.wikipedia.org

Nie jest to pies dla każdego. Rosjanie wyhodowali go na psa mającego władze nad stadem, dominującego i umiejącego to pokazać. Jego opiekun musi być pewny siebie, silny i zdecydowany, w innym wypadku pies wejdzie nam na głowę. Nie może to być osoba cicha, niepewna, szybko się rozpraszająca, gdyż ten pies bez dwóch zdań wykorzysta każda nasza słabość. Nie jest to rasa wymagająca, potrzebuje przede wszystkim lidera, który jednocześnie w sposób łagodny, acz stanowczy będzie nim kierował.

Jako pies typowo dominujący i niezależny może przejawiać nerwowe reakcje w momencie naruszania jego granic lub własności. Dlatego bardzo wcześnie trzeba mu przekazać zasadę: „co twoje to i moje”, uczyć go oddawania przedmiotów, tolerancji dotyku, a ponadto zapewnić miejsce, gdzie może być tylko on i gdzie może chować najcenniejsze skarby. Zdarza się, że ich reakcje w takich momentach są typowo obronne – warczy, najeży się, ale może też kłapnąć szczęką, a nawet ugryźć.

Na ogół jednak jest to pies zrównoważony, żywy, silny i pewny siebie. Ze względu na swój zaborczy charakter jest świetnym stróżem, do upadłego broniącym dobytku i rodziny. Socjalizować trzeba je szybko, sprawnie i w miarę możliwości nie popełniać błędów. Dzięki temu wyrośnie na spokojnego i wspaniałego towarzysza. Nigdy jednak nie odnajdzie się w małym mieszkaniu albo mieście, jest to bowiem pies potrzebujący do życia przestrzeni i zajęcia, dlatego odracza się go mieszczuchom, zwłaszcza tym zapracowanym i rzadko przebywającym w domu.

 

© magda-poland.deviantart.com

Nazwy: South Russian Shepherd Dog, jużak, Ioujnorousskaia Ovtcharka, Yuzhnorusskaya ovcharka, owczarek południoworosyjski, owczarek ukraiński, Ukrainian Ovcharka, Yuzhak, South Ukrainian Ovcharka, Juschnorusskaja Owtscharka, Südrussischer Owtscharka, Pastor del sur de Rusia, Berger de Russie méridionale.
Przeznaczenie pierwotne: pilnowanie stad, stróżowanie.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, stróżująco-obronny, pasterski.
Wielkość i waga: 62-65 cm, minimum 48-50 kg.
Długość życia: 9-11 lat.
Umaszczenie:  białe, szare, popielate, łaciate.

© Załoga Chartykasa