Chris Brown – Run it.mp3

 I grupa FCI

 

FCI 311/I.1  |  Holandia

O saarloosach trzeba wiedzieć jedno – nie są to zwyczajne psy. Celem hodowlanym było otrzymaniu posłusznego wilka, nie domowego pupila. Jest on, najprościej rzecz biorąc, hybrydą, mieszaniną psa z wilkiem, indywidualistą i psem zupełnie nieuległym.

© wodenswolf.deviantart.com

Wilkiem jest aż w 1/4, po dłuższej obserwacji widać wiele wilczych i spuścizny po dzikich kuzynach, miedzy innymi bardzo silny instynkt stadny, dlatego warto trzymać go z innymi zwierzętami, z którymi tez bez problemu się dogaduje. To samo tyczy się dzieci – jest ich oddanym przyjacielem, bowiem wilczaki Saarloosa, choć bardzo przypominają z wyglądu wilka, są idealnymi psami rodzinnymi – bardzo czułe, mocno przywiązane do swych ludzi, kochają spędzony z nimi czas.

Z drugiej strony jest to pies bardzo aktywny – potrzebuje do życia przestrzeni, świetnie odnajdzie się tez na terenach podmiejskich i wsiach. Najgorsze, co możemy dla niego zrobić, to zamknąć go w betonowej dżungli zwanej miastem. Jest on nieufny wobec obcych, bardzo podejrzliwy, a także posiada typowy dla tej rasy wilczy pęd ucieczki w sytuacjach nieznanych, dlatego kategorycznie odraza się trzymanie ich w miastach.

© wodenswolf.deviantart.com

Poleca się je głównie osobom aktywnym, podróżujących i lubiącym codzienny ruch w dużych ilościach. Saarloosy posiadają charakterystyczne smukłe ciało i długie nogi, na których przemierzają wiele kilometrów, nie wykazując żadnych oznak zmęczenie, w czym także są bardzo podobne do wilków.

Problemem mogą być okresy linienia i zmiany sierści, gdyż saarloosy zmieniają sierść w zależności od pory roku, gubiąc przy tym wiele włosa. Zimą jest to gruba sierść z miękkim podszerstkiem, latem zaś cienka okrywa. Poza tym w pielęgnacji niewymagający. Wyjątkowo zdrowe, przez wiele lat przykuwają wzrok każdego przechodnia.

© wodenswolf.deviantart.com

Nazwy: Saarlooswolfhond, Saarloos Wolfhound, wilczak Saarloosa, saarloos, Saarloos Wolfdog, Saarlooswolfhund, Chien-loup de Saarloos.
Przeznaczenie pierwotne: poprawianie użytkowości psów.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, rodzinny.
Wielkość i waga: 60-75  cm, 36-41 kg.
Długość życia: 10-12 lat.
Umaszczenie:  wilczastoszare, leśno-brązowe, kremowo-białe, białe.

© Załoga Chartykasa