Emily Osment – You are the only one.mp3

 O psie

 

zdjęcie pochodzi z książki „Minikompendium. Psy”.

Pies może poruszać się czterema chodami: stępem, kłusem, galopem bądź inochodem. Stęp jest najwolniejszym ze wszystkich chodów, odpowiada tempu spacerowemu, łapy stawiane po ukosie – lewa tylna z prawą przednią i na odwrót. Kłus z kolei jest odpowiednikiem truchtu, będąc jednocześnie najmniej męczącą formą poruszania się. Obserwowany głównie u wilków, które poruszając się kłusem potrafią przebyć wiele kilometrów, nie okazując oznak większego zmęczenia. W galopie pies biegnie. Jest to najszybszy, aczkolwiek dosyć męczący typ chodu. Z kolei inochód jest chodem dosyć specyficznym – pies stawia lewą tylną łapę razem z prawą przednią i na odwrót. Obserwuje się to u niektórych ras psów, na przykład fila brasileiro i owczarek staroangielski.

Najważniejszą cecha psów, jeśli chodzi o ich przemieszczanie się, jest niezwykła wytrzymałość fizyczna. Wilki na przykład rozpędzają się do prędkości 56 km/h, podczas gdy hodowane specjalnie do biegu charty osiągają prędkość aż 70 km/h. Wytrzymałość ta ujawnia się na przykład też w stadach dzikich psów afrykańskich, które podczas polowania zmieniają się rolami na stanowisku prowadzącego pościg, by stale utrzymać jego tempo, Podczas gdy jedne osobniki idą, inne dalej biegną, by po chwili zostać zastąpionymi przez te wypoczęte. W ten sposób są w stanie zagonić na śmierć niemalże każde zwierze.

zdjęcie pochodzi z książki „Minikompendium. Psy”.

Wiadomo więc, że pies musi być bardzo sprawny i szybki, powinien też potrafić bardzo szybko zmieniać kierunek biegu i nosem wskazywać sobie drogę tam, gdzie zawodzą słuch i węch. Psy są zwierzętami palcochodnymi, co oznacza, że opierają na podłożu palce przednich i tylnych łap, których opuszki przekształciły się w obszerne i elastyczne poduszeczki.

W wodzie psy są pływakami średniej klasy. Na ogół, gdyż część ras jest specjalnie przystosowana do poruszania się w wodzie – retrievery, wodołazy, niektóre zaś z kolei nie cierpią wody od małego i za nic się do niej nie zbliżą. Zazwyczaj pies znajdujący się w wodzie po prostu porusza łapami, próbując utrzymać się na powierzchni, zupełnie jak człowiek.

Podsumowując więc, na sposób poruszania się psa mają wpływ nie tylko jego budowa, ale również wysoce rozwinięte, mocne mięśnie, bo to właśnie dzięki nim pies jest tak wytrzymały we wszystkim, co robi.

© Załoga Chartykasa