Demi Lovato – Give Your Heart A Break.mp3
 VIII grupa FCI

 FCI 104/VIII.2  |  Niemcy

Uważany za protoplastę wyżłów, niemiecki płochacz jest również jednym z najstarszych niemieckich psów myśliwskich i jednym z najbardziej wszechstronnych. Mówi się, że każdy, kto miał okazję podziwiać go w pracy z pewnością to potwierdzi. Sama nazwa „Wachtelhund” oznacza „psa na przepiórki”, co idealnie odzwierciedla jego powołanie.

Większa część mieszkającej w Polsce populacji znajduje się w rękach myśliwych i tak powinno zostać, gdyż jest to pies pracujący, od zawsze używany do łowiectwa. On musi pracować, nie może być po prostu domowym pupilkiem. Jak już było wspomniane, jest on niezwykle uniwersalnym psem myśliwskim – używany jest do wyszukiwania tropu zwierzyny, głoszenia, aportowania i pracy w wodzie, sprawdza się także w leśnych terenach łowieckich.

Płochacze niemieckie mają żywą, przyjazną osobowość. Są inteligentne i bardzo zacięte, jako myśliwi. Jako typowy płochacz uwielbia wodę i wszystko, co jest z nią związane, dlatego też bardzo często aportuje z wody. Do współżycia potrzebuje pewnego siebie i konsekwentnego, twardego, ale i spokojnego właściciela, który pozwoli mu przede wszystkim być sobą, a także rozumie język psów.

Poza pracą są to zwierzęta przywiązane do ludzi, przyjacielskie, nie mają problemów w kontaktach z innymi psami. Uczą się bardzo szybko i równie szybko przystosowują się do nowych warunków. Wymagają regularnych i długich kontaktów ze swoją rodziną – pogłaskanie go przez chwilę, a potem pozostawienie samemu na cały dzień nie jest dobrym pomysłem.

Zdecydowanie nie jest to pies do miasta. Owszem, można próbować, ale będzie to wyglądało tak, że wiecznie trzymamy go na smyczy i ciągle pilnujemy, bowiem jego instynkt pogoni i pragnienie polowania jest na tyle silne, że może nam się wyrwać i polecieć za pierwszym lepszym kotem i wpaść pod pierwszy napotkany samochód.

Ten pies potrzebuje przestrzeni, ruchu, wyzwań, codziennej dawki ćwiczeń, długich i męczących spacerów. Dobrze sprawdzi się na wsi lub na przedmieściach, najlepiej z dostępem do wody i lasu. Nie jest to pies dla okazjonalnego myśliwego, zajęcie trzeba mu znajdować dzień w dzień. Warto wówczas pomyśleć o sportach, dać mu szansę sprawdzenia się. Leżenie na kanapie na pewno go nie zadowoli.

Ogólnie zdrowe, zdarzają się czasami choroby typowe dla ras pracujących, jak dysplazja, ale są to okazy rzadkie. Podatne na infekcje uszu. Poza granicami Niemiec zyskały popularność głównie w Szwecji, w innych krajach występują raczej sporadycznie.

Nazwy: Płochacz niemiecki, Wachtelhund, Deytcher Wachtelhund, Deutscher Wachtel, spaniel niemiecki, German Quail Dog.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na przepiórki.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, myśliwski.
Wielkość i waga: 12-14 lat,
Długość życia: 20-30 kg, 40-51 cm.
Umaszczenie:  brązowe, brązowo-dereszowate, biało-brązowe.

© Załoga Chartykasa