Big Time Rush – Worldwide.mp3
 Pierwsza pomoc

 

 © tollerka.deviantart.com

Krwotoki są sprawą dosyć poważną. Krew stanowi od 7 do 10 procent masy ciała psa, a przy silnym krwotoku pies może stracić nawet 5% masy, bardzo łatwo więc uzmysłowić sobie, jak poważna może być sytuacja. Oczywiście wiadomo, krwotoki zewnętrzne bardzo łatwo jest zlokalizować i zatamować, niż ten wewnętrzny, jeśli jednak uważnie będziemy obserwować psa, bardzo szybko dowiemy się, że coś jest nie tak.

Objawy krwotoku, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego, to:

  • bladość spojówek i śluzówki, 
  • spadek ciśnienia,
  • skąpomocz,
  • przyspieszenie akcji serca, przyspieszony oddech,
  • rozszerzone źrenice,
  • w niektórych przypadkach nawet utrata przytomności.

Gdy zauważymy dość silny krwotok zewnętrzny z rany na łapie, zaciskamy opaskę elastyczną powyżej niej. Niestety czasami rana jest w takim miejscu, że nie zdołamy umieścić opaski zaciskowej, dlatego wtedy zakładamy opatrunek na ranę. Do tego będzie nam potrzebna jałowa gaza i bandaż, które zawsze powinny znajdować się w domu. Od tak, na wszelki wypadek. Następnie jak najszybciej udajemy się do najbliższego lekarza weterynarii, aby ten mógł podać antybiotyki i zszyć ranę.

Bez względu na to, jaki to jest krwotok, z każdym należy udać się do weterynarza, aby ten mógł podać odpowiednio, antybiotyki, środki krwiozastępcze, przeciwkrwotoczne, zrobił odpowiednie badania i w razie konieczności transfuzję krwi. W przypadku tej ostatniej warto zrobić psu badanie w celu poznania jego grupy krwi. Może nam to oszczędzić wielu nerwów w razie potrzeby.

© Załoga Chartykasa