The Wanted – Glad U Came.mp3
 VII grupa FCI

 

FCI 1/VII.2  |  Wielka Brytania

Chociaż jego pochodzenie jest właściwie nieznane, poza faktem, że wywodzi się z Wielkiej Brytanii, trudno zaprzeczyć, iż jest to pies znany i rozpoznawalny. Nie tylko w rodzimej Anglii, ale także poza jej granicami jako potężny i pełen energii pies myśliwski.

© tila.deviantart.com

Typowo wyżli wygląd – oklapłe uszy, nakrapiane umaszczenie, potężne łapy, gęsta i krótka sierść sprawiają, że może być trudny do odróżnienia od innych swoich kuzynów, jednakże jeśli pobędziemy z nim chwilę, bez wątpienia go odróżnimy. Mówi się o nich bowiem, że są to niezwykle energiczne psy i entuzjastyczni myśliwi. Wiadomo, jak to pies typowo pracujący, nie zadowoli się leżeniem na kanapie, jednak jeśli zapewnimy mu dużo ruchu, ćwiczeń i zajęć, będzie dzielił z nami bez większych problemów mieszkanie.

Jak każdy wyżeł, jest on pełen pasji, inteligentny, oddany i wierny, bardzo przywiązany do właściciela i jego rodziny. Dobrze dostosowuje się do nowych miejsc i sytuacji, zawsze gotowy na następne przygodny. Świetnie się też sprawdza w roli kumpla dla dziecka – czuły, pełen miłości i świetnie dogadujący się z dzieciakami, a do tego bardzo cierpliwy. Wszystko to pod warunkiem, że jest dobrze socjalizowany od małego i ma silnego psychicznie, pewnego siebie i pełnego miłości właściciela, który właściwie nim pokieruje.

W przypadku niewłaściwej socjalizacji psy te mogą być nieśmiałe i nerwowe. Naprawdę warto zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu, ponieważ w przeciwnym razie można zaobserwować u nich wspomnianą wcześniej nerwowość, rozkojarzenie, a w konsekwencji neurotyczność i zachowania destrukcyjne. Jeśli jesteśmy osobami niepewnymi siebie, nasz pies stanie się uparty i to on będzie chciał być liderem, stanie się dominującym osobnikiem alfa.

© dreameyce.deviantart.com

Dla kogo jest dobrym towarzyszem? Głównie dla osób aktywnych, sportowców i tych, którzy lubią wyzwania. Jeśli dla rodzin, to tylko aktywnej lub takiej, która potrafi mu zapewnić to, czego potrzebuje – może być domek z ogrodem i szalone zabawy na dworze. Świetnie sprawdzi się jako partner przy długich i energicznych spacerach, porannym joggingu, przejażdżce rowerowej. Zdarza się, że niektóre psy tej rasy uwielbiają pływać, warto więc to sprawdzić, zyskamy wtedy kompana na wycieczki nad jezioro. No i nie należy zapominać, że jest to idealny pies dla myśliwego!

Nazwy: Pointer, english pointer.
Przeznaczenie pierwotne: Tropienie zwierzyny.
Przeznaczenie obecne: Pies do towarzystwa, myśliwski.
Wielkość i waga: 13-14 lat.
Długość życia: 20-30 kg, 61-69 cm.
Umaszczenie:  Cytrynowo-białe, pomarańczowo-białe, wątrobiano-białe.

© Załoga Chartykasa