Demi Lovato – Let it go.mp3
 II grupa FCI

 

FCI 260/II.2  |  Japonia

Wyhodowany w Japonii w prowincji Tosa, od której też pochodzi jego nazwa, pierwotnie był psem przeznaczonym do walk, chociaż w innych krajach pełnił także rolę psa towarzyszącego i stróżującego. Jego nazwa dosłownie znaczy po prostu „pies z Tosa”.

Typowy tosa jest psem dużym i masywnym z szeroką klatką piersiową, dość małymi oczami i uszami. Z wyglądu jest trochę podobny do innych molosów, miedzy innymi bulmastiffa, jednakże jest od niego troszkę większy i masywniejszy.

 

Psy tej rasy są nieustraszonymi wojownikami, dlatego już od małego trzeba go pilnie i starannie socjalizować, aby nie wyrósł na psa nieobliczalnego, nad którym nie będziemy mieli kontroli. Trzeba je wychować łagodnie, ale konsekwentnie. W żadnym wypadku nie należy zachęcać go do agresywnych zachowań, gdyż nieobliczalny i źle zsocjalizowany tosa to bardzo niebezpieczny pies!

W tym momencie warto by wspomnieć, że tosa został wciągnięty na „listę niebezpiecznych ras”, uznawaną w wielu krajach. Co to oznacza? Że psów tej rasy nie można tak po prostu kupić. Hodowle są nadzorowane, muszą posiadać certyfikaty. Same psy są w wielu krajach zakazane, a przed ich kupnem trzeba się starać o specjalne pozwolenie. Są zakazane między innymi w: Wielkiej Brytanii, Australii, na Cyprze, w Danii, Hong Kongu, Islandii, Malezji (w przypadku której rząd twierdzi, jakoby psy tej rasy były hodowany przede wszystkim do walk. W końcu zostały zakazane, by zmniejszyć liczbę ataków na ludzi, zwłaszcza dzieci), na Malcie, w Nowej Zelandii, Norwegii i Turcji.

Domowników traktują z dużą troską i miłością, są oddane i posłuszne. Pomimo faktu, że zostały wyhodowane jako psy bojowe, są bardzo delikatne i wrażliwe, bardzo dobrze też współżyją z małymi czworonogami. Nie są to głośne psy, zostały wyhodowane w zgodzie z zasadami japońskich sztuk walki, a są one z zasady ciche. Jego pan musi być pewny siebie, powinien umieć wskazać mu jego miejsce i potrafić nad nim zapanować, gdyż wszystkie problemy z tosami zaczynają się wtedy, gdy pozwolimy mu myśleć, iż jest liderem lub gdy nie zapewniamy mu wystarczającej dziennej dawki ćwiczeń psychicznych i fizycznych.

Dobrze wychowany tosa to świetny towarzysz rodziny, na ogół dobrze dogadujący się z innymi zwierzętami i dziećmi, ale nie jest to pies dla początkujących właścicieli. Posłuszny i przywiązany do właściciela, jest gotów bronić go w każdej chwili, co czyni zeń świetnego psa stróżującego. Co więcej, tosa ma bardzo stabilny temperament, trudno go wyprowadzić z równowagi. Jest to po prostu rasa łącząca dwie zasadnicze cechy, których ludzie oczekują od psich towarzyszy: przyjazny dla otoczenia i kochający swoją całą rodzinę, z drugiej strony gotowy do obrony w każdej chwili.

Nazwy: Tosa, Tosa inu, Tosa Ken, Tosa Tōken, pies z Tosa, mastif japoński, bojowy pies z Tosa, japoński pies bojowy, japoński tosa.
Przeznaczenie pierwotne:  Pies bojowy, towarzysz, stróżujący.
Przeznaczenie obecne:  Pies do towarzystwa, stróżujący.
Wielkość i waga:  minimum 55 cm, 50-90 kg.
Długość życia: 11-12 lat.
Umaszczenie:  czerwone, płowe, apricot, pręgowane, czarne.

© Załoga Chartykasa