Owl City ft Carly Rae Jepsen – Good Time.mp3

 Dzikie psowate

© fernandofaria.deviantart.com

Nazwy: grecka: Άνουβις, staroegipska: lnpw.

W mitologii greckiej Anubis był bogiem, powiązanym z mumifikacją i życiem pozagrobowym. Najstarsza wzmianka o nim pochodzi z okresu Starego Państwa z tekstów piramid, gdzie łączony był on z pogrzebem faraona. W późniejszym okresie, to jest w Średnim Państwie, został zastąpiony przez innego boga, Ozyrysa.

Anubisa określano różnymi mianami, związanym z jego pogrzebową rolą. Jednym z nich było miano Tego, który jest na swoim pagórku, co miało podkreślać jego rolę strażnika umarłych i ich świętych miejsc pochówku. Inne miano z kolei to Ten, który jest na miejscu balsamowania, co odnosiło się do jest udziału w procesie mumifikacji. Tak samo, jak i wiele innych egipskich bóstw, rola Anubisa nie ograniczała się tylko do jednej konkretnej sytuacji, ale była uzależniona od sytuacji. Co więcej, na ogół występował także na czele wszystkich publicznych procesji w Egipcie. W tamtym okresie był bowiem bardzo popularnym bogiem, a jego wizerunku z pewnością nie da się pomylić z żadnym innym.

© sirend.deviantart.com

W Starożytnym Egipcie szakale były kojarzone głównie z cmentarzami, ponieważ odsłaniały ludzkie zwłoki i je zjadały, natomiast samego Anubisa łączono z mumifikacją i ochroną zmarłych podczas ich podróży do zaświatów. Być może właśnie dlatego ten egipski bóg był zazwyczaj przedstawiany jako człowiek o głowie szakala, z przewiązaną szyją i cepem w zgięciu tylnej nogi. Zdarzało się też, że był przedstawiony po prostu w postaci czarnego szakala lub psa, bez udziału człowieczeństwa. Skąd jednak ta czerń? „Nie miała nic wspólnego z szakalem, lecz barwą rozkładającego się ciała i czarną glebą doliny Nilu, która symbolizowała odrodzenie„. Zaś w kontekście grobowym, przedstawia się Anubisa zawsze jako towarzysza mumii zmarłego, którego miał strzec.

Jednakże Anubisa nie należy kojarzyć tylko i wyłącznie z Egiptem, bowiem poza kulturą staroegipską, pojawiał się jeszcze w paru miejscach:

  • dawne źródła greckie: kojarzenie z Kronosem.
  • okres ptolemejski: łączenie z Hermesem, w ten sposób powstał Hermanubis.
  • centrum kultu Anubisa znajdowało się w mieście Kynopolis, co oznacza z greckiego „Psie Miasto”.
  • cesarstwo rzymskie: Anubisa czczono tam aż do II wieku n.e.
  • Łączy się go czasami także z Syriuszem na niebie i Cerberem w Hadesie, pomimo faktu, iż Grecy gardzili egipskimi bóstwami.

© Załoga Chartykasa