Jay Sean – Down.mp3
 Pierwsza pomoc

 

Świąd jest jedną z tych psich dolegliwości, których nigdy nie należy lekceważyć, gdyż bywa objawem między innymi pasożytów, a niektóre z nich mogą poważnie zaszkodzić także i nam. Drapiący się na całym ciele pies, cierpi najczęściej na atopię, czyli schorzenie polegające na dziedzicznym przekazywaniu potomstwu alergii. Nie zawsze jednak musi to być alergia, bo świąd powoduje wiele, dość różnorakich rzeczy.

alergie na pyłki roślin, kurz i roztocza. W takim wypadku niezbędne są testy śródskórne.

alergie pokarmowe. Ujawniają się one pomiędzy czwartym miesiącem, a szóstym rokiem życia. W tym wypadku również konieczne będą specjalistyczne testy, w celu wykrycia, na jaki konkretnie produkt, bądź grupę produktów, uczulony jest nasz pies.

alergie kontaktowe. Tutaj sprawa wygląda gorzej, bo uczulać może wiele rzeczy – miska, zabawka, a nawet beton, na którym kładzie się nasz pies.

pasożyty. Mowa tutaj przede wszystkim o świerzbowcach drażniących, pchłach, wszach.

– Spotykany jest także przy wtórnym zapaleniu skóry na tle bakteryjnym, zaniedbanych postaciach grzybicy i przy zapaleniu zatok okołoodbytowych.

W miarę możliwości możemy pomóc psu w domu, podając mu preparaty wapienne, rutinoscorbin lub kąpiąc w szamponie przeciwświądowym, niezbędna jednak będzie konsultacja weterynaryjna, a także badania mikrobiologiczne, mykologiczne i parazytologiczne, w celu ustalenia konkretnej przyczyny świądu.

© Załoga Chartykasa