James Maslov ft Matty B – Never too young.mp3
 VIII grupa FCI

FCI 221/VIII.3  |  Holandia

Wetterhoun jest holenderską nazwą psa, którego w Polsce znamy jako fryzyjskiego psa wodnego. Jest to pies mało znany, obecnie występujący dosyć rzadko i praktycznie nie jest znany. Nazwa rasy pochodzi z zachodniej Frezji i dosłownie oznacza „wodnego psa„, co idealnie oddaje jego naturę, ponieważ jak każdy pies dowodny uwielbia wodę i wszystko, co z nią związane.

© dogwallpapers.net

Spaniele te sprawdzają się dobrze w roli typowego psa myśliwskiego, zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Posiadają bardzo silną wolę i naturalne zdolności stróża, dlatego początkowe szkolenie ich może być ciężkie i czasochłonne, a także co najmniej problematyczne, jednakże psy te nie są agresywne, co czyni z nich także dobre psy rodzinne.

Choć opisywane są jako psy o stalowej woli, nigdy nie są uparte i z kaprysu nieposłuszne, bo to nie leży w ich naturze. Są wytrwałe, gdyż jeśli już coś zaczną, muszą zrobić to do końca, najlepiej jak potrafią, nie znoszą zostawiać niedokończonych zadań. Jest to rasa wrażliwa, dlatego nie należy przesadzać z ostrością w trakcie szkolenia, prowadzić je łagodnie i konsekwentnie.

©  fotocommunity.de

Na ogół dobrze dogadują się z dziećmi, nie boją się ich i nie reagują zbyt intensywnie na ich widok, ale mogą z nimi przebywać tylko do czasu, aż zdarzy się sytuacja, że trzeba „zabezpieczyć” psa przed dzieckiem. Nie możemy pozwolić dziecku na tarmoszenie, wpijanie piąstek czy ciągnięcie za ogon, gdyż watterhoun zwyczajnie oddali się od dziecka i będzie omijał je szerokim łukiem, zapamiętując wszystkie drobne urazy.

Nie jest to też rasa dla początkujących. Osoba ich nie znająca, nie da sobie rady z takim psem. Jest nie dość, że bardzo wymagający fizycznie, to na dodatek właśnie wrażliwy, inteligentny i całkiem niezależny, mający własne zdanie i pomysły. Co prawda szybko się uczą, ale jeśli nie jesteś wystarczająco asertywny, mogą odmówić wykonania polecenia. Potrzebują pana, który będzie ich liderem, upartego i zdecydowanego przywódcę stada.

Jako pies pracujący nie nadaje się do życia w mieście i mieszkaniu, źle się tam czuje. Stanie się niespokojny i nadpobudliwy. Wy,aga codziennych, długich spacerów, zadań fizycznych i psychicznych. Dobrze jest mieć dostęp do jeziorka i tam spędzać z nim aktywnie czas,

© Linda Coljin

Nazwy: Wetterhound, Wetterhoun, dutch spaniel. fryzyjski pies dowodny, otterhoun, Frisian Water Dog.
Przeznaczenie pierwotne:  Polowanie na wydry.
Przeznaczenie obecne: Pies myśliwski, do towarzystwa.
Wielkość i waga:  53-58 cm, 15-20 kg.
Długość życia: 12-13 lat.
Umaszczenie:  wątrobiano-białe, czarno-białe, wątrobiane, czarne.

© Załoga Chartykasa