Alan Basski – Życie piękne jest.mp3
Wzorce ras
Wzorzec w oryginalnej postaci.

Wzorzec FCI nr 136
CAVALIER KING CHARLES SPANIEL
Pochodzenie: Wielka Brytania.
Data publikacji obowiązującego wzorca: 12.01.2009
Użytkowość: Psy ozdobne i do towarzystwa.
Klasyfikacja FCI: Grupa 9 – Psy ozdobne i do towarzystwa. Sekcja 7 – Angielskie spaniele ozdobne. Nie podlega próbom pracy.WRAŻENIE OGÓLNE: Żywy, pełen wdzięku, proporcjonalny, o miłym wyrazie.
ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Sprawny, uczuciowy, zupełnie pozbawiony lęku. Wesoły, przyjacielski, nieagresywny, nieskory do nerwowości.

GŁOWA:

Czaszka: Prawie płaska między uszami.
Stop: Płytki.
Nos: Nozdrza czarne, dobrze rozwinięte, bez niedopigmentowanych, cielistych plam.
Kufa: Długość od podstawy stopu do czubka nosa wynosi ok. 3,8 cm. Kufa zwężająca się. Dobrze wypełniona pod oczami. Niepożądana jakakolwiek tendencja do wąskiej, spiczastej kufy.
Wargi: Dobrze rozwinięte; nie obwisłe.
Uzębienie: Szczęka i żuchwa mocne, w idealnym, regularnym i pełnym zgryzie nożycowym (górne zęby ściśle zachodzące na dolne, ustawione prostopadle do szczęki i żuchwy).
Oczy: Duże, ciemne, okrągłe, lecz nie wyłupiaste, szeroko rozstawione.
Uszy: Długie, wysoko osadzone, mocno opiórowane.
SZYJA:Umiarkowanej długości, nieco łukowata.TUŁÓW:
Grzbiet: Prosty.
Lędźwie: Krótkie.
Klatka piersiowa: Umiarkowana, dobrze wysklepione żebra.
OGON: Długość ogona proporcjonalna w stosunku do ciała. Ogon dobrze osadzony, noszony wesoło, lecz nigdy zbytnio powyżej linii grzbietu. Niegdyś mógł być kopiowany, usuwano wtedy nie więcej, niż 1/3
długości ogona.

KOŃCZYNY:
Kończyny przednie: Kończyny z umiarkowanym kośćcem, proste.
Łopatki: Dobrze ukątowane.
Kończyny tylne: Nogi o umiarkowanie mocnym kośćcu.
Staw kolanowy: Dobrze kątowany.
Staw skokowy: Bez tendencji do postawy krowiej lub sierpowatego ustawienia.
Łapy: Zwarte, wysklepione i mocno owłosione.
CHODY: Swobodne, eleganckie, z mocną akcją kończyn tylnych. Kończyny przednie i tylne, oglądane z przodu i z tyłu, poruszają się równolegle.

SZATA: Sierść: Długa, jedwabista, pozbawiona loków. Lekko falista dopuszczalna. Obfite pióra. Szata zupełnie nie trymowana. Maść: Uznane umaszczenia:
Czarne podpalane: Kruczoczarne tło, z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona. Podpalanie powinno być nasycone. Białe znaczenia niepożądane.
Ruby: Jednolity, głęboki, czerwony kolor. Białe znaczenia niepożądane.
Blenheim: Głęboki, kasztanowo-rudy kolor łat, równo rozmieszczonych na perłowo-białym tle. Znaczenia na głowie symetryczne, z miejscem między uszami na wysoko cenioną plamę (znaczenie) w kształcie rombu (jest to charakterystyczna cecha rasy).
Trójkolorowe: Czarne i białe łaty, równo rozmieszczone, z podpalanymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na wewnętrznej stronie kończyn i spodzie ogona. Jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw – w najwyższym stopniu niepożądane.

WAGA: 5,4 – 8 kg. Pożądany mały, proporcjonalny pies, mieszczący się w tym przedziale wagowym.
WADY: Wszelkie odchylenia od podanego powinny być uznawane za uznać za wady, i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność zwierzęcia. Każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.
UWAGA:Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.

© Załoga Chartykasa