The Vamps – Wild hearts.mp3
 Zdrowie

Psy posiadają osiem grup krwi, ale nie są one rozumiane tak, jak ludzkie, gdyż patrzy się na to z zupełnie innej perspektywy. U psów rozpatrujemy do przez pryzmat DEA (dog erythrocyte antigen), czyli mówiąc prościej, są to występujące na krwinkach czerwonych antygeny psich erocytów Grupy krwi u psów określa się mianem DEA 1.1, DEA 1.2, DEA 3, DEA 4, DEA 5, DEA 6, DEA 7 i DEA8, co w rzeczywistości daje… dziewięć grup krwi. No ale o co w tym wszystkim chodzi?

zrobiona własnoręcznie

W tabelce powyżej widać, jak grupy krwi nazywają się dziś, jaką nosiły nazwę dawniej, jak często występują, czy zawierają naturalne przeciwciała i ostatnią, do której znaczenie nie jestem do końca pewna, ale już wyjaśniam. Chodzi tu o to, jak pies reaguje na transfuzję. Przy pierwszej nie ma jeszcze tak zwanej bariery ochronnej w organizmie biorcy w postaci przeciwciał przeciwko antygenom grupowym dawcy. Przeciwciała te powstają wskutek uczulenia po nieodpowiedniej transfuzji.

Nie każda krew wywoła proces ich powstawania. Najsilniejsza jest grupa DEA 1.1, a przez to najbardziej istotna. I tak na przykład ostra reakcja hemolityczna może się pojawić, jeśli kilka razy podamy na przykład psom z grupą krwi DEA 1.1 ujemną, krew DEA 1.1 dodatnią. Za pierwszym razem nic się nie zdarzy, ale za drugim może już dość do tejże reakcji. Aby do tego nie dopuścić psy DEA 1.1 ujemne powinny otrzymywać krew DEA 1.1 ujemnąPsy DEA 1.1 dodatnie mogą dostać krew zarówno DEA 1.1 dodatnią jak i DEA 1.1 ujemną.

Trudno to wyjaśnić, jeśli nie jest się weterynarzem, ale aby dowiedzieć się, jaką grupę krwi ma Wasz pupil, należy udać się do weterynarza na badania krwi. Wynik powinien mieć w ciągu ledwie kilkunastu minut, gdyż nie jest to skomplikowany proces. Wiedza ta może nam się przydać na przykład do ratowania innych psów, ale o tym innym razem.

Dziękuję Kinii za pomysł : )

© Załoga Chartykasa